Świetne dane z Hiszpanii. Sektor usług rośnie najszybciej od 2007

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSBardzo dobre dane PMI dla Hiszpanii

Hiszpania odnotowała najwyższy od sześciu lat wzrost w sektorze usług. Indeks PMI urósł w grudniu 2013 roku do 54,2 - wynika z raportu Markit Economics. Pozytywne dane mogą oznaczać, że hiszpańska gospodarka po latach wychodzi z cienia recesji.

Ożywienie hiszpańskiego sektora usług wynika głównie z obniżenia kosztów produkcji, coraz bardziej rosnącej liczby zamówień oraz najwolniejszego od marca 2008 roku spadku zatrudnienia.

Początek końca kryzysu?

Wskaźnik PMI dla hiszpańskiego sektora usług osiągnął w grudniu 2013 roku 54,2 punkty. To najwyższy poziom od lipca 2007 roku. W listopadzie ubiegłego roku jego poziom zatrzymał się na 51,5 punktach. To już drugie z rzędu dobre dane, które przekraczają barierę 50 punktów. Zdaniem ekspertów to sygnał do wzrostów w hiszpańskiej gospodarce. - Optymistyczne dane PMI zwiastują, że w 2014 roku możemy wreszcie doświadczyć początku znacznego ożywienia gospodarczego w Hiszpanii - uważa Andrew Harker, starszy ekonomista Markit.

Co oznacza PMI?

Indeks PMI obrazuje koniunkturę w całej gospodarce. Tworzy się go ankietując menadżerów z danej branży, którzy oceniają sytuację rynkową pod kątem nowych zamówień, poziomu zatrudnienia, poziomu produkcji. Indeks PMI odzwierciedla momenty ożywienia i załamania gospodarki związane z cyklem koniunkturalnym. Indeks wynoszący 50 i więcej oznacza rozwój danego sektora.

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVNbis.pl