Światowi giganci inwestują w Polsce

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Japoński Lotte jest właścicielem Wedla od września tego roku

Japoński potentat Lotte chce wybudować w Polsce pięć fabryk wartych łącznie blisko 200 mln euro. Coraz bardziej prawdopodobna jest także kolejna polska inwestycja światowego giganta w branży IT – amerykańskiego koncernu IBM. W grę wchodziłaby budowa centrum nowoczesnych usług - pisze "Rzeczpospolita".

Japończycy, którzy niedawno kupili producenta słodyczy E.Wedel, szykują się do nowych inwestycji w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedziała się gazeta, Lotte bliski jest podjęcia decyzji o budowie w naszym kraju pięciu fabryk wartych w sumie ponad 200 mln euro. Byłyby zlokalizowane na jednym obszarze, w niewielkiej odległości od siebie.

70 mln euro na początek

Na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki - według informacji gazety - Japończycy mieli na spotkaniu zadeklarować, że w pierwszym etapie wyłożą na inwestycje blisko 70 mln euro.

Lotte to przemysłowy gigant. Grupa działa nie tylko w branży spożywczej, ale także w handlu, hotelarstwie, w przemyśle chemicznym, elektronicznym i budowlanym, w branży IT, a nawet w przemyśle rozrywkowym. Firma obecna jest przede wszystkim w Azji: w Chinach, Tajlandii, Indonezji, Wietnamie oraz Indiach, ale nie tylko. Swój biznes rozwija także w USA i Rosji. Jej obroty szacowane są na ok. 35 mld dolarów.

IBM na ścianie wschodniej

IBM utworzył już we Wrocławiu centrum świadczące usługi informatyczne dla klientów koncernu. Ma tam zatrudnić ok. 3 tys. osób – informatyków, specjalistów IT, inżynierów i absolwentów kierunków technicznych. "Rzeczpospolita" podaje, że nowa inwestycja IBM byłaby ulokowana w jednym z miast we wschodniej części Polski. Dzięki temu IBM miałoby szansę na otrzymanie finansowego wsparcia z budżetu państwa na tworzenie nowych miejsc pracy.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24