Świat znów kupuje od Niemców

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niemcy zaczynają sprzedawać

Towary z niemieckich fabryk znów znajdują nabywców za granicą. W czerwcu tamtejszy eksport wzrósł aż o 7 proc. wobec maja, kiedy jego dynamika sięgała zaledwie 0,2 proc.

Czerwcowy wzrost niemieckiego eksportu jest najwyższy od września 2006 roku. Ekonomiści prognozowali, że będzie to zaledwie 0,9 proc. W skali roku jednak czerwcowy eksport spadał o 22,3 proc. Niemcy, największa gospodarka Europy, eksportują głównie wyroby gotowe, takie jak samochody, czy maszyny.

W czerwcu o 6,8 proc. wobec maja, wzrósł też import. Miesiąc wcześniej spadał o 1,9 proc. Nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła więc do 12,2 mld euro. W maju wynosiła 9,5 mld euro. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących sięgnęła w czerwcu 13,4 mld euro. W maju wynosiła 4,2 mld euro.

W czwartek podano też dane o zamówieniach w niemieckiej gospodarce. Według danych ministerstwa gospodarki, w czerwcu fabryki przyjęły o 4,5 procent zamówień więcej niż przed miesiącem. Analitycy spodziewali się, że zamówień będzie o 0,6 procent więcej. To już czwarty z kolei miesiąc wzrostu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24