Sukces UE. Cukier rekordowo drogi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Słodki sukces UE

- Zapoczątkowana w 2008 roku reforma rynku cukru została zakończona sukcesem, a cel redukcji produkcji zrealizowano w 96,6 proc. - ogłosiła w środę Komisja Europejska. Sukcesem ma być fakt, że na świecie ceny cukru biją rekordy, a we Wspólnocie spadają.

- Cena cukru na rynku europejskim uległa spadkowi, a najmniej konkurencyjni producenci zaprzestali produkcji, co wpłynęło na wzrost konkurencyjności unijnego sektora cukru, zarówno w przypadku plantatorów buraków, jak i przetwórców - oświadczyła unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Zapotrzebowanie na kwotę

Celem reformy było ograniczenie produkcji cukru w całej UE o 6 mln ton do roku 2010. Ostatecznie redukcja wyniosła 96,6 proc. tej kwoty.

W wyniku reformy polska kwota wynosi 1,4 mln ton rocznie. Tymczasem krajowe zapotrzebowanie na cukier szacuje się na poziomie 1,6 mln ton. Jednocześnie polskie cukrownie faktycznie wyprodukują w sezonie 2009/10 o 200 tys. ton więcej, niż przewiduje limit. Ten tzw. cukier pozakwotowy, zgodnie z przepisami UE, trzeba wyeksportować do krajów pozaunijnych.

Nadprodukcje mają także inne kraje Wspólnoty. Zgodnie z porozumieniami w ramach WTO, UE może co roku sprzedać 1,34 mln ton takiego pozakwotowego, subwencjonowanego cukru. Jednocześnie chroniąc rynek, UE stosuje cła importowe, tak by zniechęcić do jego importu z krajów trzecich, a kraje członkowskie zaopatrywały się w Unii.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24