Sugestia od wierzycieli dla Greków: Pracujcie też w soboty

Najnowsze

Aktualizacja:

Wierzyciele Grecji przesłali rządowi w Atenach dokument z szeregiem poufnych sugestii dotyczących poprawy finansów państwa. Jednym z nich jest zezwolenie na sześciodniowy tydzień pracy - podaje BBC.

Lista niejawnych propozycji miała zostać przesłana do Aten jako zestaw dodatkowych "sugestii". Nie zostały one zawarte w oficjalnym porozumieniu, na podstawie którego udzielono Grecji pomocy finansowej.

Więcej wyrzeczeń

Grecki rząd formalnie nie musi ich wprowadzać, na co zapewne nie ma ochoty. Zmiany sugerowane przez wierzycieli zapewne wywołałyby znaczny opór greckiego społeczeństwa, które już teraz ledwo toleruje liczne wyrzeczenia.

W skrócie: UE, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy proponują rządowi w Atenach, aby zderegulował rynek pracy i "uelastycznił" prawo pracy. Chodzi między innymi o ustalenie jednej ogólnokrajowej płacy minimalnej, zredukowanie obowiązkowego wypoczynku w ciągu doby do 11 godzin, zlikwidowanie minimalnych i maksymalnych przerw pomiędzy poranną i wieczorną zmianą, zezwolenie na sześciodniowy tydzień pracy i inne pomniejsze zmiany.

Tego rodzaju modyfikacje prawa pracy mają uelastycznić grecki rynek pracy i zwiększyć przychody budżetu, który ciągle jest w dramatycznym stanie. Grecja potrzebuje obecnie około 31,5 miliarda euro, aby pozostać wypłacalną. Pomoc w postaci 33,5 miliarda euro od Troiki oczekuje na wprowadzenie przez rząd w Atenach wymaganych reform.

Autor: mkmtom / Źródło: BBC News