Student zapłaci więcej za pokój

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Studentom mieszkającym na stancji trudno oszacować koszty mediów

710 zł w Warszawie, 620 zł we Wrocławiu, 610 zł w Gdańsku, 580 zł w Krakowie, 550 zł w Poznaniu - tyle miesięcznie za wynajęcie stancji zapłacą studenci. Zdaniem analityków ceny wzrosły od zeszłego roku.

Analizę kosztów wynajmu stancji w 17 miastach przeprowadzili analitycy nieruchomości z serwisu Szybko.pl i agencji Metrohouse & Partnerzy. Wynika z niej, że za ok. 400 zł można wynająć pokój w Rzeszowie i Częstochowie. Poniżej 500 zł miesięcznie można też zamieszkać w Bydgoszczy, Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Opolu, Olsztynie i Toruniu.

W większości miast drożej

W porównaniu z zeszłym rokiem ceny wzrosły w 11 miastach z 17 analizowanych. W trzech ceny się nie zmieniły, a w trzech - są niższe. Drożej jest w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Rzeszowie. Wynajęcie pokoju tyle samo co w 2011 r. kosztuje w Bydgoszczy, Opolu i Wrocławiu. Ceny spadły w Białymstoku (z 470 zł do 440 zł), Gdyni (z 600 na 570 zł) i Krakowie (z 590 do 580 zł miesięcznie).

Obliczenia prowadzono w lipcu i sierpniu 2011 i 2012 r. Nie uwzględniono kosztów mediów, za które zwykle płaci się dodatkowo.

Problemy z mediami

- Poza wydatkami ważny jest też komfort życia, a o ten na stancji raczej trudno. Chodzi o konieczność dopasowania się do rygorów życia pod wspólnym dachem z kimś z innego pokolenia i o innym trybie życia - powiedziała główna analityczka serwisu Szybko.pl Marta Kosińska, tłumacząc spadek zainteresowania stancjami. Studenci mieszkający na stancji mają też trudności z oszacowaniem kosztów mediów: - Trudno sobie wyobrazić, aby jeden pokój do wynajęcia miał oddzielny licznik prądu. W dodatku student korzysta też ze światła w kuchni, łazience i przedpokoju. Bywają też pretensje o zużycie wody - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Całe mieszkanie bardziej się opłaca

Z powodu wysokich kosztów wynajmu stancji bardziej opłacalne jest wynajęcie całego mieszkania wraz ze współlokatorami. Szczególnie opłaca się wynajęcie mieszkania cztero- lub trzypokojowego. - Bywa też tak, że w jednym pokoju mieszkają dwie osoby i wtedy wychodzi jeszcze taniej. W mieszkaniu znika też problem z rozliczeniem mediów, gdyż wszyscy solidarnie płacą swoją część -powiedział Marcin Jańczuk.

Autor: awiecmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24