Studenci oddadzą Wisłę Warszawie?

Studenci architektury z całej Europy zajmą się porządkowaniem brzegów Wisły
TVN24Studenci architektury z całej Europy zajmą się porządkowaniem brzegów Wisły

Bulwary i restauracje zamiast dzikich chaszczy? Dlaczego nie. Studenci architektury zajmą się zagospodarowaniem brzegów Wisły w centrum Warszawy.

Projekty planów przestrzennych wzdłuż rzeki będą jednym z efektów międzynarodowych warsztatów Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury Krajobrazu ELASA (European Landscape Architecture Student Association), które w tym roku odbywają się w stolicy Polski.

- Duża rzeka przepływająca przez cały kraj, zarówno przez miasta, jak i przez tereny wiejskie to charakterystyczny element krajobrazu Polski, ale też wielu innych krajów europejskich. Dobieraliśmy temat warsztatów tak, aby był on uniwersalny, aby wiedza zdobyta w Polsce przydała się studentom z innych krajów - mówi jedna z organizatorek konferencji Ewa Kołaczyńska, absolwentka architektury krajobrazu w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Kołaczyńska podkreśliła, że obecnie brzegi Wisły w Warszawie są praktycznie niedostępne dla mieszkańców. Prawy brzeg jest dziki i zarośnięty krzewami i drzewami. Lewy brzeg został zabudowany, ale ludziom nie jest ani łatwo, ani miło chodzić po wielkich betonowych schodach, na których nie ma ławek, czy miejsc do dogodnego podziwiania panoramy starówki czy malowniczego praskiego brzegu.

Dobrze, gdyby powstały bulwary i fontanny - Rozwiązaniem byłoby zbudowanie nad rzeką bulwarów spacerowych, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę, tzn. ławki czy punkty widokowe. Ponadto powinny tam być też elementy ozdobne, np. fontanny - powiedziała Kołaczyńska.

Jak dodała, w trakcie warsztatów studenci przyjrzą się też lewobrzeżnej panoramie miasta z perspektywy rzeki. Swoje spostrzeżenia przedstawią w formie plakatów, które przekażą władzom miasta.

Uczestnicy zjazdu odbędą wiele wycieczek brzegami Wisły od ujścia rzeki do górnego jej biegu. Zobaczą jak wygląda rzeka na terenach wiejskich, zapoznają się też z jej brzegami w dużych miastach, m.in. w Warszawie i w Krakowie.

W Warszawie studenci będą pracować nad projektami zagospodarowania lewego brzegu Wisły w centrum miasta - między mostem Świętokrzyskim a Gdańskim.

Konferencja ELASA została zainaugurowana w poniedziałek wycieczką studentów statkiem po Wiśle w Warszawie i wystawą prac artystycznych, które uczestnicy konferencji przywieźli ze sobą - obrazów fotografii i filmów, pod wspólnym tytułem "Krajobrazy w ruchu". Zjazd potrwa do 6 września.

mkg

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości