Strefa euro troche rośnie

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAFabryka smartów we Francji

Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Jednak liczona rok do roku spadła o 15,4 proc. A analitycy mówią, że to oznacza, iż gospodarka w strefie euro urosła w III kwartale.

Spadek produkcji przemysłowej liczony rok do roku jest mniejszy niż w sierpniu, kiedy wyniósł on 15,9 proc. Poza tym sierpniowy spadek jest najmniejszy od 8 miesięcy.

Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji liczonej miesiąc do miesiąca o 1,2 proc., a rok do roku spadku o 15,5 proc.

Produkcja przemysłu odpowiada za około 17 procent PKB strefy euro, a według analityków najnowsze dane mogą świadczyć o tym, że gospodarka 16. w trzecim kwartale wypracowała już wzrost. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera oczekują, że trzeci kwartał przyniósł wzrost PKB strefy euro o 0,3 procent w ujęciu kwartalnym. W drugim kwartale PKB skurczył się o 0,2 procent wobec trzech pierwszych miesięcy roku.

W 27 krajach UE produkcja przemysłu wzrosła w sierpniu miesiąc do miesiąca o 0,6 proc., po wzroście w lipcu o 0,3 proc. Rok do roku produkcja przemysłu w EU27 spadła w sierpniu o 13,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 14,6 proc. - podał Eurostat w swoich wyliczeniach.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA