Strefa euro rośnie w przemyśle. Dobre dane z Niemiec i Hiszpanii, kiepsko z Francją

Najnowsze

TVN24 BiSStrefa euro rośnie w przemyśle. Dobre dane z Niemiec i Hiszpanii

54,0 wyniósł w styczniu 2014 roku indeks PMI w sektorze przemysłowym w strefie euro - podał Markit Economics. Dobre dane odnotowały Niemcy, gdzie wskaźnik wzrósł do 56,5 z 54,3 oraz Hiszpania, gdzie wyniósł on 52,2 pkt.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w styczniu 2014 roku 54,0 pkt wobec 52,7 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - wynika z raportu przygotowanego przez Markit Economics. Wstępnie szacowano, że wskaźnik zatrzyma się na poziomie 53,9 pkt. Ostatni raz wyższe dane odnotowano w maju 2011 roku.

Lepiej w Niemczech i Hiszpanii

Znaczącą poprawę odnotowała też niemiecka gospodarka. Wskaźnik PMI wyniósł tam w styczniu 2013 roku 56,6 pkt. W poprzednim miesiącu wynosił on 54,3. To już siódmy miesiąc z rzędu, kiedy indeks rośnie. Dzisiejszy odczyt okazał się większy od szacunków ekonomistów, którzy prognozowali wzrost 56,3 pkt. "Wzrost nowych zamówień był wzmocniony przez popyt rynków krajowych i zagranicznych, a także eksport do krajów azjatyckich i Stanów Zjednoczonych" - podał Markit. Do 52,2 w styczniu tego roku wzrósł indeks PMI w Hiszpanii. W poprzednim miesiącu, czyli grudniu 2013 roku, wskaźnik zatrzymał się na poziomie 50,8 pkt. Sektor produkcyjny tego kraju rośnie najszybciej od stycznia 2010 roku. - Optymizm w hiszpańskim sektorze przemysłowym sugeruje, że ożywienie gospodarcze może rozwijać się - powiedział Andrew Harker, ekonomista Markit. - Za wzrostami stoi przede wszystkim wzrost zatrudnienia - dodał Harker.

Odbicie Grecji

Lepsze nastroje panują też w Grecji, gdzie styczniowy wskaźnik PMI wyniósł 51,2. Oznacza to wzrost, gdyż indeks PMI w grudniu 2013 roku zatrzymał się na 49,6 pkt. Przekroczenie granicy 50,0 oznacza rozwój gospodarczy. - Niewielki wzrost liczby nowych zamówień eksportowych przyczynił się do poprawy wyników. Przyczynił się do tego także rynek krajowy - twierdzi Phil Smith, ekonomista Markit.

Za mały wzrost we Francji

Wskaźnik koniunktory w sektorze przemysłowym we Francji w styczniu tego roku wzrósł do 49,3 z 47,0 w grudniu. To najwyższy odczyt od września poprzedniego roku. - Nadzieją dla Francji jest nowy program reform prezydenta Hollande'a, który może zwiększyć zaufanie w biznesie i rozpocząć wzrosty - uważa Jack Kennedy, starszy ekonomista z Markit. Natomiast o 0,2 pkt spadł wskaźnik PMI we Włoszech i wyniósł w styczniu 2014 roku 53,1 pkt. W grudniu ubiegłego roku indeks wynosił 53,3. Analitycy spodziewali się wzrostu do 53,5. Dane jednak okazały się niższe od prognoz. Gorsze dane niż w poprzednim miesiącu odnotowała też Wielka Brytania, gdzie wskaźnik PMI w styczniu wyniósł 56,7 pkt. W grudniu ubiegłego roku wynosił on 57,2. Analitycy spodziewali się niewielkiego spadku do 57,0.

Co oznacza PMI?

Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej firm. Oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza rozwój całej gospodarki.

Polski przemysł przyśpiesza TVN24 BiS

Autor: msz/klim/ / Źródło: reuters, pap