Strategiczny ropociąg wyleciał w powietrze

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Eksplozja na tureckim odcinku rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). Wstrzymany został transport ropy, którą odbierają kraje Europy Zachodniej. BTC ma ogromne znaczenie strategiczne, jest jedynym rurociągiem łączącym Zachód z zasobami kaspijskiej ropy, niezależnym od Rosji.

Akcja ratownicza i powstrzymywanie ognia potrwa co najmniej kilka godzin. Z powodu eksplozji wstrzymane zostały dostawy z Azerbejdżanu do Turcji. Przyczyna eksplozji nie jest jeszcze znana. Lokalne źródła wykluczają sabotaż.

Strategiczna rura

Rurociąg ma długość 1800 km - łączy azerskie pola naftowe na Morzu Kaspijskim z tureckim terminalem nad Morzem Śródziemnym i biegnie przez Gruzję. Dostarcza ropę do Europy Zachodniej z pominięciem Rosji i Iranu.

Nie ma powodu do alarmu?

Rzeczniczka BP Azerbaijan, firmy, która zarządza azerskim odcinkiem rurociągu i azerskimi polami roponośnymi, twierdzi, że zasoby ropy zostaną uzupełnione w ciągu kilku godzin. Wydobycie ropy z Azerbejdżanie przebiega bez zakłóceń.

Trzy rurociągi

Przez rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan przez Gruzję do Turcji dostarczanych jest dziennie 1,2 mln baryłek ropy. Azerski surowiec płynie do Europy za pośrednictwem jeszcze dwóch innych rurociągów biegnących do czarnomorskich portów Noworosyjsk i Supsa. Stamtąd ropa jest transportowana tankowcami.

Źródło: TVN CNBC Biznes, RIA Nowosti