Strajku na poczcie nie będzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plGroźa strajku na poczcie oddalona

Poczta Polska przeznaczy jeszcze w tym roku dodatkowe 50 mln zł na wzrost płac dla pracowników zarabiających mniej niż 2.750 zł brutto - zakłada porozumienie zawarte ze związkowcami. Zapobiegnie w ten sposób zapowiadanemu strajkowi pracowników.

- Jesteśmy usatysfakcjonowani. To porozumienie kończy wielomiesięczny spór zbiorowy naszego związku z dyrekcją. To kompromis, uwzględniający zarówno możliwości firmy, jak i oczekiwania najgorzej wynagradzanych pracowników - ocenił wiceszef "S" w Poczcie Polskiej Paweł Jędrzejewski.

Według związkowców, porozumienie oznacza, że blisko 90 tys. z ponad 100 tys. pracowników Poczty Polskiej od 1 sierpnia otrzyma podwyżkę w średniej wysokości 105 zł brutto.

Wyjściowa propozycja dyrekcji Poczty zakładała podwyżkę rzędu 30 zł na osobę. Związkowcy żądali jednak ponad trzykrotnie więcej. Był to ostatni postulat w toczącym się sporze zbiorowym. Inne postulaty, podnoszone wspólnie z innymi działającymi w firmie związkami, są - według Jędrzejewskiego - w trakcie realizacji.

Zawarte w Ustroniu-Jaszowcu porozumienie ostatecznie oddala groźbę strajku pocztowców. Generalny protest był planowany już w ubiegłym roku, po listopadowych strajkach listonoszy. Jednak w grudniu zarząd porozumiał się z siedmioma działającymi w firmie związkami. Ustalono wówczas m.in. 600 zł brutto premii świątecznej dla większości pracowników oraz łączną podwyżkę średniej płacy w 2007 r. o prawie 140 zł na jednego pracownika.

Porozumienia nie podpisała wtedy "S", kontynuując spór. Związkowcy dopominali się m.in. o najgorzej zarabiających pocztowców np. listonoszy i pracowników sortujących listy, zarabiających od 1.300 do 1.500 zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl