Strajki i wulkan zmiażdżyły British Airways

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBrytyjski przewoźnik ma nadzieję wyjść na plus na koniec tego roku

Strajki personelu pokładowego i wybuch islandzkiego wulkanu, to główne przyczyny 164 mln funtów (blisko 200 mln euro) strat linii lotniczych British Airways (BA) w pierwszym kwartale obecnego roku obrachunkowego zakończonym 30 czerwca - wynika z opublikowanych w piątek danych.

Strata w ujęciu rocznym była o ok. 10 proc. wyższa niż w analogicznym kwartale 2009 r., gdy wyniosła 148 mln funtów - podała Sky TV.

Zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej z powodu zagrożenia pyłem wulkanicznym, spowodowało ogólny spadek przychodów o 2,3 proc. do 1,94 mld funtów. Przychód z pasażerów był niższy o 3,4 proc. BA ocenia zarazem, iż gdyby nie zakłócenia, to byłby on o 11 proc. w ujęciu rocznym wyższy.

Skąd się wzięło 250 mln funtów straty?

Pełen koszt kilkudniowego zawieszenia lotów nad Europą po wybuchu wulkanu w kwietniu oraz 22-dniowego strajku personelu pokładowego, z czego 15 dni przypadło na pierwszy kwartał, wyniósł 250 mln funtów.

Przewoźnik zdołał zmniejszyć koszty własne o 3,3 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku. Niższa strata operacyjna za pierwszy kwartał (72 mln funtów) była związana z niższą cena paliwa, a także wzrostu obrotów działu towarowego (cargo) o ponad 36 proc. w ujęciu rocznym.

W tym roku na zero

Szef BA Willie Walsh z okazji ogłoszenia wyników powiedział, że nadal oczekuje, iż za obecny rok finansowy przewoźnik wyjdzie na zero. W minionych dwóch latach linie były stratne. Ogólny trend, zarówno w segmencie lotów pasażerskich jak i cargo, uznał jednak za pozytywny. Zapowiedział kontrolę kosztów i dalsze zmiany organizacyjne.

Z początkiem lipca, władze USA zgodziły się na sojusz BA z American Airlines i Iberią na trasach transatlantyckich. Linie BA porozumiały się też z władzami brytyjskimi w sprawie sposobu uregulowania niedoboru zakładowego funduszu emerytalnego.

Związek zawodowy Unite, zrzeszający personel pokładowy BA odrzucił "ostateczną ofertę" kierownictwa, co grozi nowymi strajkami na jesieni. Związkowcy domagają się przywrócenia przywilejów pracowniczych, których zostali pozbawieni za udział w strajku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu