Strajk kontrolerów w Europie. Opóźnienia na polskich lotniskach

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAJakie utrudnienia dla pasażerów?

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego w kilku krajach Unii nie powoduje na razie znaczących zakłóceń dla polskich podróżnych. Opóźnione są pojedyncze loty z krajowych lotnisk.

Do strajków wezwały europejskie związki zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego i transportu. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej europejskiej organizacji ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol w strajku mogą wziąć udział kontrolerzy w kilku krajach UE m.in. we Włoszech, Portugalii oraz we Francji. Wśród tych krajów nie ma Polski.

- My, jako kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce w pełni solidaryzujemy się z celami, jakie przyświecają tej akcji. Jednak, ze względu na legislacje wewnątrzkrajową nie możemy podjąć czynnej akcji strajkowej, nie odejdziemy od naszych stanowisk pracy - powiedział we wtorek przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego Janusz Janiszewski.

Warszawa: Opóźniony jeden lot

Nie oznacza to jednak, że strajk zupełnie nie dotknie polskich pasażerów.

Rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie Przemysław Przybylski poinformował, że z powodu strajku o kilka godzin opóźniony jest lot o 12.15 Wizz Air do Rzymu. To spowoduje też opóźnienie w locie powrotnym do Warszawy. - Innych utrudnień nie ma - zaznaczył. Dodał, że pojawiły się informacje o strajku w Portugalii, ale jest on w innych godzinach niż zaplanowane loty z Warszawy, więc nie wpłynie to na połączenia.

Przemysław Przybylski podkreśla, że każdy pasażer powinien sam kontaktować się z przewoźnikiem w celu uzyskania bliższych informacji na temat ewentualnych opóźnień.

Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków, Katowice

Jak informują przedstawiciele lotniska we Wrocławiu "w związku ze strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego we Włoszech odwołane zostały dzisiejsze rejsy z i do Bolonii (FR4317, przylot godz. 16.40 oraz FR4318, odlot godz. 17.05)". "Wszystkich pasażerów wyżej wymienionych rejsów prosimy o dokonanie zmiany rezerwacji poprzez stronę przewoźnika" - czytamy w komunikacie.

Z kolei lotnisko w Katowicach poinformowało, że aktualnie opóźnione są loty: Wizz Air do Neapolu (W6 1157) odlot ok. 15.30 (ok. 3h opóźnienia), Wizz Air do Bergen (W6 1219) odlot ok. 20.25 (ok. 3h opóźnienia), Wizz Air z Neapolu (W6 1158) przylot ok. 20.20 (ok. 3h opóźnienia), Wizz Air z Bergen (W6 1220) przylot ok. 1.30 (ok. 3h opóźnieni).

Problemów nie ma w Krakowie. Jak poinformowała w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik Kraków Airport Urszula Podraza, do tej pory nie było żadnych opóźnień lub odwołań lotów, nie ma też informacji o ewentualnych planowanych utrudnieniach.

Także przedstawiciele lotnisk w Poznaniu i Gdańsku poinformowali tvn24bis.pl o braku utrudnień związanych ze strajkami.

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że rano i w ciągu dnia ich pasażerowie "nie powinni odczuć żadnych skutków akcji kontrolerów wybranych krajów". "Istnieje natomiast prawdopodobieństwo niewielkich zakłóceń dzisiaj wieczorem i jutro" - informuje biuro prasowe przewoźnika.

"W związku ze strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego we Francji i ograniczeniami uniemożliwiającymi wykonanie operacji podjęliśmy decyzje o anulacji jutrzejszego wieczornego rejsu LO333/334 do i z Paryża (WAW-CDG-WAW). Pasażerowie obu odcinków rejsu są powiadamiani o przyczynie odwołania, a ich bilety zostają bezpłatnie przerezerwowane na najbliższe połączenia" - informuje LOT.

Jednolite niebo

Strajk kontrolerów nie we wszystkich krajach przebiega według tego samego scenariusza. Najdłużej zamierzają strajkować kontrolerzy we Francji (od środy godz. 19 wieczorem do godz. 5 rano w piątek). W Portugalii na środę zapowiedziano dwugodzinne strajki rano i po południu, także na Cyprze, we Włoszech i Słowenii w środę mają nastąpić ograniczone czasowo strajki, a na Malcie mają potrwać cały dzień. Na czwartek zapowiedziano akcje protestacyjne kontrolerów w Austrii, na Węgrzech, Słowacji i w Grecji. W Czechach związki zawodowe kontrolerów planują całodniowy strajk w czwartek.

Akcje protestacyjne są skierowanie przeciwko inicjatywie Komisji Europejskiej tzw. jednolitego nieba (Single Sky). Chodzi o przyspieszenia utworzenia w UE wspólnej przestrzeni lotniczej i liberalizację rynku usług w lotnictwie. Kontrolerzy lotów obawiają się pogorszenia warunków pracy. Rzeczniczka KE ds. transportu Helen Kearns wyraziła w imieniu KE "ubolewanie" z powodu strajku, który "ukaże linie lotnicze i pasażerów niepotrzebnymi zakłóceniami i opóźnieniami".

Dziś przed budynkiem Komisji w Brukseli może też odbyć się pikieta europejskich kontrolerów.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA