Strajk kontrolerów lotów odwołany. Będą rozmowy "ostatniej szansy" z KE

Najnowsze

ShutterstockDo strajku kontrolerów lotów nie dojdzie

Zawieszono akcję protestacyjną Europejskiego Związku Kontrolerów Ruchu Lotniczego, która 10 października miała objąć większość krajów naszego kontynentu. Jak powiedział TVN CNBC Janusz Janiszewski, przewodniczący związku zawodowego kontrolerów, rozmowy "ostatniej szansy" z Komisją Europejską odbędą się w najbliższy poniedziałek o godzinie 15.

Zapowiadana na 10 października akcja protestacyjna Kontrolerów Ruchu Lotniczego została zawieszona. - Dzięki temu, że pokazaliśmy jedność jako służby ruchu lotniczego, uwidoczniliśmy cały problem cięcia kosztów, przedstawiciele Komisji Europejskiej poprosili nas o spotkanie w poniedziałek w Brukseli, gdzie mają być podjęte rozmowy ostatniej szansy. Podejmujemy te rozmowy, akcja protestacyjna jest tymczasowo zawieszona" - powiedział w piątek Janiszewski. Związkowcy mają się spotkać z przedstawicielami KE w poniedziałek o godz. 15.

Sprzeciw wobec polityce cięć

Związkowcy zapowiedzieli, że jeśli rozmowy nie przyniosą porozumienia, to do protestu może dojść pomiędzy 23 października, a 15 listopada. Data wynika z konieczności wcześniejszego poinformowania o akcji odpowiednich służb. Protest kontrolerów miał na celu sprzeciw wobec polityce cięć, którą chce wymusić Komisja Europejska. Europejski Związek Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ATCEUC), argumentował, że oszczędności do jakich chce doprowadzić KE będą skutkowały obniżaniem standardów bezpieczeństwa.

Koszty służb mają spadać

Związkowcy skarżą się, że w ostatnich latach branża transportu lotniczego coraz mocniej naciska na wprowadzanie kolejnych oszczędności. Ma to na celu z jednej strony zwiększenie rentowności będących najczęściej w słabej kondycji finansowej przewoźników, a z drugiej uatrakcyjnienie transportu lotniczego poprzez zwiększenie jego konkurencyjności cenowej względem innych gałęzi transportu. Janiszewski podkreślał, że w założeniach unijnego programu Single European Sky koszty służb ruchu lotniczego mają co roku spadać o ponad 3 proc. Pierwszy pakiet przepisów w tej sprawie już jest realizowany, decyzja dot. drugiego pakietu ma zostać podjęta przez KE jesienią. Związkowy zwracają uwagę, że koszt obsługi samolotu przez służby kontroli ruchu stanowi średnio od 2 do 4 proc. ceny biletu.

Akcja w 26 europejskich krajach

W Polsce jest ok. 450 kontrolerów lotu. W przyszłotygodniowym proteście mieli wziąć udział kontrolerzy z 26 krajów europejskich. W sumie miał on objąć ok. 14 tys. osób. W części krajów UE akcja miała mieć charakter czynny, co oznacza, że zamknięta byłaby nad nimi przestrzeń powietrzna. Udział w proteście zapowiedzieli kontrolerzy z Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Macedonii, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Włoch, Węgier i strefy Eurocontrol Maastricht (obejmuje ona przestrzeń nad Belgią, Luksemburgiem, Holandią i północno-zachodnimi Niemcami).

Autor: aolsz/jk / Źródło: PAP, CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock