Straciłeś pracę? Blajer powiedział, co zrobić

Najnowsze

Aktualizacja:
Straciłeś pracę? Blajer powiedział, co zrobićTVN24 BiS
wideo 2/6

Jak poradzić sobie z utratą pracy? Co zrobić, gdy szef wręczy nam wypowiedzenie? Jak po przerwie odnaleźć się na rynku pracy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Beata Rzepka, coach radzi, aby po stracie pracy zaplanować przyszłość, a przede wszystkim nie panikować. - Każdemu może zdarzyć się coś takiego jak zwolnienie i oczywiście emocjonalnie nie jest to przyjemne, ale przychodzi taki czas, że już się napłakaliśmy i należy oddzielić ten stary rozdział grubą kreską - mówi Beata Rzepka.

Co zrobić?

- Należy rozpocząć nowy rozdział swojego zawodowego życia. Musimy sobie uświadomić, że nasz płacz i rozpacz nic nie zmieni. Mleko się już rozlało, więc trzeba powiedzieć sobie "stop" i wziąć się w garść - namawia Rzepka. Następnym krokiem powinna być ocena naszej sytuacji na rynku pracy. - Warto przeanalizować to, w jakiej sytuacji zawodowej obecnie jesteśmy. Sprawdzić, ile mamy pieniędzy, aby zaplanować jak długo możemy szukać pracy. Jeśli oszczędności nie ma wiele, to musimy znaleźć zatrudnienie natychmiast. A jeśli mamy jakieś zaskórniaki, to możemy dać sobie trochę czasu, np. trzy miesiące, aby znaleźć takie miejsce pracy, o którym dawno marzyliśmy - wyjaśnia coach.

Co dalej?

Kolejnym krokiem powinno być poprawienie i zaktualizowanie naszego CV. - Pracowaliśmy w firmie, mieliśmy osiągnięcia, więc trzeba dodać nowe doświadczenia i sukcesy do naszego CV. Trzeba przypomnieć sobie, czy mamy jakieś nowe umiejętności, certyfikaty, kursy, czy studia podyplomowe - wymienia Rzepka.

Co jeszcze?

Coach radzi także, aby uruchomić swoje znajomości. - Warto podtrzymywać kontakty zawodowe zawsze, nie tylko, gdy szukamy pracy. Jeśli tego nie robiliśmy, to będzie nam trudniej znaleźć pracę, a jeśli tak, to trzeba zasygnalizować znajomym, że szukamy pracy. Warto poprosić ich o to, aby nas gdzieś polecili - dodaje Rzepka.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS