Strach o Portugalię

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJeśli rentowności obligacji portugalskich jeszcze wzrosną, rząd będzie musiał zwrócić sie o pomoc

Europejski Bank Centralny skupuje obligacje Portugalii - podaje agencja Reuters. EBC w ten sposób obniżył rynkowe rentowności obligacji tego kraju. Rentowności portugalskich papierów dłużnych rosły gwałtownie po tym, jak w weekend Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju.

Rentowność 10-letnich obligacji Portugalii wzrosła do 7,282 proc., gdy niemiec wynosi 2,864 proc., a polskich 6,19 proc. Według analityków, Portugalia, choć jest w lepszej kondycji niż na przykład Irlandia, być może ugnie się pod naciskiem wysokich rentowności.

Czy ktoś kupi dług za 3 mld euro?

Sytuacja Portugalii tak niepokoił inwestorów bo w zeszłym tygodniu sprzedała ona bony skarbowe z niemal dwukrotnie większą rentownością niż na poprzedniej aukcji, a w tym tygodniu musi znaleźć chętnych na dług za blisko 3 mld euro.

A ponadto i Portugalia i Komisja Europejska oficjalnie dementują spekulacje o ewentualnych rozmowach zapewniających finansową pomoc. Irlandia identycznie zapewniała jeszcze na początku listopada, a po dwóch tygodniach całkowicie zmieniła zdanie.

Może pomoc będzie konieczna...

- Rentowność irlandzkich obligacji była na znacznie wyższym poziomie niż w Portugalii. To najważniejsza kwestia. Inna różnica to system finansowy, który w Irlandii znajduje się w krytycznym stanie. Sytuacja w Portugalii znacznie więc różni się od tej irlandzkiej. Jeśli jednak presja na rentowności obligacji nadal będzie rosła lub jeśli inwestorzy zażądają spłaty zadłużenia, rząd w Lizbonie będzie musiał pogodzić się z faktem, że skorzystanie z zewnętrznej pomocy jest jedynym rozwiązaniem - mówi Goncalo Pascoal, główny ekonomista Millennium-BCP.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu