Stopy Unii na niezmiennym poziomie 4,25 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Siedzibą EBC jest Frankfurt nad Menem

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu pozostawił podstawową stopę procentową bez zmian na poziomie 4,25%.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet na czwartkowej konferencji prasowej stwierdził, że na rynkach panuje ostatnio największa niepewność od czasu utworzenia EBC. - Głównym zadaniem banku jest bilansowanie ryzyka dla stabilności cen, a to zmniejszyło się w ostatnim okresie. Jednak jeszcze nie zniknęło – uspokoił Trichet. Słowach Tricheta spowodowały skok dolara i jego umocnienie.

Członkowie EBC rozważali dwa scenariusze - pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie oraz obniżkę. Ostatecznie jednogłośnie podjęto decyzję o nie zmienianiu stóp. Taką samą decyzję Rada EBC podjęła miesiąc wcześniej, a ostatnia podwyżka kosztów kredytu w strefie euro miała miejsce w lipcu.

Stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 3,25 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 5,25 proc.EBC podwyższył ostatnio stopy procentowe w lipcu o 25 pkt. bazowych

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24