Stopy procentowe w Eurolandzie bez zmian

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Cena euro bez zmian

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek podstawowych stóp procentowych. Obniżył je z kolei bank Anglii. Obie decyzje pokrywają się z większością prognoz analityków.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego w strefie euro wynosi nadal 4,00 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 3,00 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 5,00 proc. EBC podwyższył ostatnio stopy procentowe w czerwcu ub. roku - o 25 pkt bazowych, a od grudnia 2005 roku robił to w sumie ośmiokrotnie.

Prezesa EBC Jean-Claude Trichet powiedział w uzasadnieniu, że fundamenty Strefy Euro są stabilne, choć tempo wzrostu PKB jest trochę wolniejsze. Dodał jednak, że dzięki sytuacji na rynkach wschodzących, głównie nowej Unii, spowolnienie jest duże.

- Monitorujemy sytuację i zgodnie z naszym mandatem dbamy o utrzymanie inflacji w ryzach. Pomimo wzrostu cen energii i żywności, co jeszcze będzie postępować, nie widzimy dużego zagrożenia, które skłaniałoby do podwyżki stóp - powiedział Trichet.

Z kolei Bank Anglii (Bank of England) po dwudniowym posiedzeniu obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 5,00 proc. Analitycy spodziewali się obniżki o 25 pkt. bazowych, ale niektórzy nie wykluczali, że BoE zaskoczy rynek cięciem o 50 pkt. bazowych.

BoE obniżył już stopy procentowe na posiedzeniu w lutym, o 25 pkt. bazowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24