Najnowsze

Stopy procentowe w dół. Kredyty powinny stanieć

Najnowsze

sxc.huRPP obniżyła stopy procentowe

Dobra wiadomość dla wszystkich mających kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Raty powinny zmaleć. Dla ekonomistów środowa decyzja RPP nie jest zaskoczeniem. - Było to niemal pewne - komentuje Adam Antoniak z Banku Pekao.

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić od czwartku 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

Po raz ostatni RPP zmieniła poziom stóp procentowych w maju tego roku - podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Tego się spodziewaliśmy

Środowa decyzja jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 23 ankietowanych ekonomistów uważali, że na listopadowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniży stopy procentowe. 22 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 1 ekonomista oczekiwał cięcia stóp o 50 pb.

- Cały rynek był w zasadzie zgodny co do tego, że jeżeli w październiku Rada nie obniżyła stóp procentowych, to jest niemalże pewne, że zrobi to w listopadzie. I rzeczywiście tak się stało - podkreśla Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Początek cyklu? "Więcej zostanie w portfelach"

Antoniak jest w grupie ekspertów, którzy uważają, że środowa decyzja RPP "to początek cyklu" a nie "odosobniony ruch". W tej samej ankiecie, w której ekonomiści przewidywali listopadowe obniżenie stóp, 14 z 23 pytanych, wyraziło przekonanie, że do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku. Ekonomiści oczekują, że w całym cyklu obniżek, który będzie ich zdaniem kontynuowany w pierwszej połowie 2013 roku, głównie w I kwartale, stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75-100 pb, z czego 11 z 23 ankietowanych ekonomistów opowiada się za 75 pb, zaś 10 za 100 pb. 2 głosy uzyskał scenariusz cięć stóp o 125 pb.

- Ostatnia decyzja RPP to dobra wiadomość dla kredytobiorców - zaznacza Marcin Krasoń z Open Finance, wskazując, że wysoce prawdopodobny jego zdaniem cykl obniżek wpłynie oczywiście "na oszczędności w portfelach".

Autor: mn,ŁOs//bgr/k / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości