Najnowsze

Stopy procentowe obniżone. Znów o 0,25 pkt proc.

Najnowsze

TVN24Stopy procentowe w dół. Polacy, którzy zaciągnęli kredyt, będą płacić mniej

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,00 proc. w skali rocznej.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie wynosić od czwartku 3,00 proc., stopa lombardowa 4,50 proc., depozytowa 1,50 proc., zaś redyskonta weksli 3,25 proc.

Stopy procentowe ucięte już o 175 pb

Większość ekonomistów oczekiwała pozostawienia stóp bez zmian w maju. Z 24 ekonomistów biorących udział w ankiecie 17 uważało, że na majowym posiedzeniu decyzyjnym RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. 5 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 25 pb, 2 ekonomistów spodziewało się redukcji stóp o 50 pb. Na poprzednim posiedzeniu w kwietniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wtedy, że w kolejnych miesiącach jej decyzje będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki. W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pb. Począwszy od listopada ubiegłego roku, kiedy RPP zaczęła obniżać stopy procentowe, łączna skala cięć wyniosła 175 pb.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

Autor: nsz/jaś/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości