Stopy procentowe bez zmian

Najnowsze

tvn24RPP podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 22 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów byli zdania, że RPP utrzyma w czerwcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po majowym posiedzeniu Rada podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Decyzja w lipcu?

Prezes NBP prof. Marek Belka w maju mówił, że dobrym momentem, aby określić dalsze zamierzenia ws. polityki stóp procentowych będzie lipcowe posiedzenie RPP, wtedy Rada zapozna się z nową projekcją NBP.

Z ostatniej ankiety PAP wynika, że w przypadku tego roku wszyscy z 22 ankietowanych ekonomistów oczekują stabilizacji głównej stopy NBP na obecnym poziomie 2,50 proc. Ekonomiści są podzieleni, jeśli chodzi o moment pierwszej podwyżki stóp NBP. Sześciu ekonomistów uważa, że będzie to pierwszy kwartał 2015 roku, natomiast ośmiu ekonomistów oczekuje, że nastąpi to w drugim kwartale, a ośmiu spodziewa się pierwszej podwyżki stóp NBP dopiero w trzecim kw. przyszłego roku.

Wtorkowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosi 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a redyskonta weksli 2,75 proc.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24