Stopy nie drgnęły

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych. Główna stopa wynosi nadal nie mniej niż 3,5 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 18 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekiwali, że na wrześniowym posiedzeniu Rada pozostawi stopy procentowe na poziomie 3,50 proc.

Za pozostawieniem stóp procentowych na obecnym poziomie przemawiały sierpniowe dane - wzrost sprzedaży detalicznej o 5,2 proc. w ujęciu rocznym i zahamowanie do 0,2 proc. spadku produkcji przemysłowej. Jednak znaczna część analityków mówi, że coraz większym problemem staje się wysoka inflacja, która w sierpniu wyniosła 3,7 proc. rok do roku.

Coraz lepsze dane z gospodarki i uspokojenie sytuacji na rynkach globalnych powodują, że ekonomiści nie zastanawiają się, kiedy nastąpi kolejna redukcja stóp procentowych. Pierwszej podwyżki stóp spodziewają się już po zmianach personalnych w Radzie Polityki Pieniężnej; w całkiem nowym składzie zacznie ona obradować od lutego przyszłego roku.

Cięcia ze strachu przed recesją

RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych w listopadzie ubiegłego roku. W trakcie cyklu stopy spadły łącznie o 250 pkt bazowych. W listopadzie ubiegłego roku RPP obniżyła stopy o 25 pkt bazowych. Na grudniowym oraz styczniowym posiedzeniu dokonała redukcji stóp po 75 pkt bazowych, zaś w lutym i w marcu obniżki wyniosły po 25 pkt bazowych.

W kwietniu i maju Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na majowym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt proc., z 3,5 proc. do 3 proc. Rada ponownie obniżyła stopy procentowe w czerwcu, o 25 pkt bazowych. W lipcu i sierpniu ich poziom nie uległ zmianie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., redyskontowa 3,75 proc., zaś depozytowa 2,00 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24