Sto fotoradarów to tylko atrapy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sto takich puszek to tylko atrapy

Inspekcja Transportu Drogowego zakończyła przejmowanie od GDDKiA wszystkich 445 masztów do fotoradarów. Około sto z nich nie ma i nigdy nie miało podłączenia elektrycznego - takie informacje przekazał posłom zastępca dyrektora ITD Mirosław Maksimiuk.

- Innymi słowy, nigdy by się nie dało nawet włożyć do niego urządzenia, maszt po prostu stał przy drodze - mówił Maksimiuk na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Wkrótce pod okiem Wielkiego Brata

31 grudnia 2010 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, w myśl której Inspekcja Transportu Drogowego przejęła wszystkie fotoradary od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na drogach krajowych fotoradary będą mogły być instalowane wyłącznie przez ITD, na wniosek samorządu. Nowe przepisy zakładają również, że z polskich dróg znikną atrapy fotoradarów, a same fotoradary mają być wyraźnie oznakowane i widoczne.

Maksimiuk poinformował, że 576 masztów należących do policji ITD przejmie w okresie od maja do lipca tego roku. - Jednocześnie będzie realizowany przetarg na zakup 300 dodatkowych urządzeń poza tymi, które przejmiemy od policji - zapowiedział.

Poinformował, że niektóre z ustawionych masztów do fotoradarów zostaną usunięte. - Część z nich została postawiona w miejscu, gdzie nie były potrzebne i nieopłacalne jest ich wykorzystywanie. Wykazała to analiza stanu bezpieczeństwa. Oprócz tego są takie maszty, do których doprowadzenie zasilania będzie wymagało dość poważnej inwestycji, bo do najbliższego miejsca, gdzie znajduje się prąd, są na przykład dwa kilometry - wyjaśnił Maksimiuk.

Teraz rozporządzenie

Wicedyrektor ITD przekazał, że projekt rozporządzenia regulującego warunki lokalizacji przy drogach stacjonarnych urządzeń rejestrujących, sposobu ich oznakowania i dokonywania pomiarów 11 kwietnia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym będzie również podstawą do utworzenia systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który połączy wszystkie fotoradary w jedną sieć. Ma ona przede wszystkim przyspieszyć procedury związane z przesyłaniem, obróbką, analizą zdjęć i ustalaniem danych piratów drogowych. ITD otrzymała na ten projekt pieniądze z Unii Europejskiej.

Według planów system ma zostać uruchomiony w lipcu 2011 r. Zdjęcia z fotoradarów będą trafiać do centralnego komputera, będzie on połączony z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, aby szybciej ustalać właściciela auta.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24