Steve'a Forbesa rady na kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
CNBCSteve Forbes komentuje nowe plany regulacji rynków finansowych

Wykup papierów skarbowych przez Fed to błędna polityka - ostrzega Steve Forbes. Szef znanego magazynu biznesowego sugeruje, że amerykańska Rezerwa Federalna powinna teraz agresywnie skupować papiery wartościowe związane z rynkiem kredytów hipotecznych. Forbes komentował dla CNBC nowe plany regulacji rynków finansowych, zaproponowane przez Waszyngton.

W opinii Forbesa, wzmacnianie Rezerwy Federalnej przez rząd jest "nieco ironiczne", bo dotychczas nie zdołała ona wprowadzić "właściwego nadzoru nad systemem bankowym, nad którym powinna mieć kontrolę". Przypomniał on jednocześnie, że "luzowanie polityki monetarnej przez Fed w 2003 i 2004 roku oznaczało dodruk nadmiernej ilości pieniądza", a to z kolei sprawiło, że na rynku powstała "bańka".

Poza tym Fed zmaga się obecnie z innymi ważnymi problemami. - Pierwszy to obawa przed przyszłą inflacją, problemem pozostaje też nasz system finansowy, który ciągle nie funkcjonuje prawidłowo - zauważył Forbes.

"Wykup kredytów zamiast skupowania papierów skarbowych"

Szef magazynu biznesowego przekonuje, że Rezerwa Federalna musi teraz przyczynić się do ożywienia rynku kredytowego. Forbes zasugerował, że Fed nie powinien już skupować papierów skarbowych.

- Powinien spełnić swe obietnice o agresywnym wykupie papierów wartościowych związanych z kredytami hipotecznymi, po to, by pobudzić rynek nieruchomości - radził. Jego zdaniem, Fed powinien też skupować pakiety kredytów związanych m.in. z kartami kredytowymi i samochodowymi.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: CNBC