Steve Forbes nam radzi: Jak najszybciej do euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSteve Forbes w rozmowie z TVN CNBC Biznes

Obniżcie podatki i jak najszybciej wejdźcie do strefy euro - Steve Forbes w ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes podpowiada, jak szybko przywrócić gospodarczą koniunkturę. Zdaniem redaktora naczelnego "Forbesa", ożywienie gospodarcze może przyjść jeszcze przed wiosną.

Zdaniem Forbesa, wprowadzenie liniowego podatku dochodowego mogłoby ożywić polską gospodarkę. - To byłby dobry grunt dla bardzo szybkiego ożywienia. Polska mogłaby stać się liderem ożywienia gospodarczego - przekonuje wydawca i redaktor naczelny miesięcznika "Forbes".

- Trzeba więc obserwować konkretne kraje i zastanawiać się, które spośród nich dokonują dobrych wyborów w zakresie polityki gospodarczej. To właśnie te decyzje umożliwią krajom szybsze wyjście z recesji - dodaje rozmówca TVN CNBC Biznes.

Forbes uważa, że polską gospodarkę może uzdrowić rozsądna polityka finansowa i ułatwienia dla sektora prywatnego. - Utrzymujcie niskie podatki, sprawcie, aby łatwo było zakładać przedsiębiorstwa, nie doprowadźcie do przeregulowania gospodarki, no i nie przesadźcie z wydatkami budżetowymi - wylicza Forbes.

Utrzymujcie niskie podatki, sprawcie, aby łatwo było zakładać przedsiębiorstwa, nie doprowadźcie do przeregulowania gospodarki, no i nie przesadźcie z wydatkami budżetowymi Steve Forbes radzi Polsce

- Wejście do strefy euro zdecydowanie by pomogło. Jeśli dysponuje się silną walutą, taką jak euro, ludzie mają więcej wiary w przyszłość. Jeśli kraj posługuje się natomiast swoją własną walutą i nie ma perspektyw na przyjęcie euro, ludzie boją się deprecjacji waluty oraz inflacji, która w efekcie może stać się barierą inwestycyjną - wyjaśnia rozmówca TVN CNBC Biznes.

Ożywienie jeszcze przed wiosną?

Zdaniem Forbesa, wyjście największych światowych gospodarek może nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. - Rynki kapitałowe sięgnęły dna w trzecim tygodniu listopada. Jeśli chodzi o amerykańską gospodarkę, to było jasne, że zmierzamy w kierunku recesji. Ale ciągle wierzę, że wystarczy podjąć zaledwie kilka słusznych decyzji w Waszyngtonie, aby ożywienie przyszło jeszcze przed wiosną - przekonuje Forbes.

Rozmówca TVN CNBC Biznes wylicza błędy jakie popełniła administracja George'a W. Busha, przyczyniając się do pogłębienia kryzysu. Mówi też o sposobach wyjścia z trudnej sytuacji.

- Pierwszą sprawą jest zaprzestanie wyceny aktywów na podstawie ceny rynkowej. Ta obowiązująca w amerykańskiej rachunkowości zasada niszczy kapitał banków - przekonuje Forbes. - Gdyby ona obowiązywała dwadzieścia lat temu, podczas ostatniego kryzysu, zniszczyłaby każdy amerykański bank - dodaje.

Mówimy więc o kilku prostych rozwiązaniach, które pozwolą odmienić bieg wydarzeń Steve Forbes

Wyciągają ludziom pieniądze z kieszeni

Waszyngton powinien też - zdaniem wydawcy "Forbesa" - niezwłocznie pomyśleć o obniżce podatków. - Podatki wyciągają ludziom pieniądze z kieszeni. Należy je obniżyć w sposób trwały, aby każdy mógł liczyć na to, że jest to rozwiązanie długofalowe, a nie o charakterze przejściowym - uważa Forbes.

Jego zdaniem należałoby też lepiej niż dotychczas wykorzystać agendy rządowe, które wykupywałyby od banków kredyty hipoteczne oprocentowane na poziomie 4,5-5 procent rocznie.

- To pozwoliłoby ożywić rynek nieruchomości. Mówimy więc o kilku prostych rozwiązaniach, które pozwolą odmienić bieg wydarzeń - przekonuje rozmówca TVN CNBC Biznes.

Forbes odniósł się także do szczytu gospodarczego w Davos. Jak stwierdził, nastroje jakie panują w tym roku, dalekie są od optymizmu, który udzielał się uczestnikom w ubiegłych latach.

- Atmosfera jest nieco przygaszona. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z kryzysem gospodarczym o takiej skali, a sytuacja jest dużo gorsza w porównaniu do tej sprzed roku, kiedy opuszczaliśmy Davos - przyznał Forbes. - Wiele osób zdecydowało się nie przyjeżdżać, czy to ze względów politycznych, czy dlatego, że ich przedsiębiorstwa borykają się z coraz większymi problemami - dodał.

Milioner z przekonaniami

Steve Forbes - wydawca i redaktor naczelny miesięcznika "Forbes", jest jedną z najbardziej wpływowych postaci mediów na świecie.

Dał się poznać jako zwolennik podatku liniowego i elastycznego rynku pracy. Podczas promocji polskiej edycji miesięcznika w styczniu 2005 roku przekonywał w Warszawie: - Jeśli Niemcy i Francja będą was krytykować, będzie to znak, że odnosicie sukces.

Miesięcznik, którym kieruje, został założony w 1917 roku przez B.C.Forbesa. Po jego śmierci w 1954 roku i po śmierci jego syna Bruce'a w 1964 roku magazyn kojarzony był głównie z postacią Malcolme'a Forbesa (zmarł w 1990 roku). Dziś Steve'owi Forbesowi w kierowaniu spółką i magazynem pomagają jego bracia.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES