Steinmeier: Z mniejszą histerią do Gazociągu Północnego

Najnowsze

Aktualizacja:
Niemiecki minister przekonuje, żeby nie obawiać się skutków przedsięwzięcia

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował w piątek do krajów Europy Wschodniej, aby "z mniejszą histerią" podchodziły do projektu Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku ma popłynąć przez Morze Bałtyckie gaz z Rosji do Niemiec.

Przebywający z wizytą w Wilnie Steinmeier ze złością zareagował na pytanie jednego z dziennikarzy, który chciał wiedzieć, czy minister i jego rodzina będą jeść ryby z Bałtyku po wejściu gazociągu do eksploatacji. - Potrzeba mimo wszystko poważniejszej, niż w przeszłości debaty w sprawach tego typu - oświadczył. - Część histerii w Europie udało się uspokoić. Myślę, że teraz powinniśmy także do innych zagadnień podejść w sposób bardziej racjonalny - mówił szef niemieckiego MSZ po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Petrasem Vaitiekunasem. Wśród tych kwestii Steinmeier wymienił bezpieczeństwo dostaw energii do wszystkich krajów UE w nadchodzących latach.

Podczas swojej pierwszej podróży do trzech krajów bałtyckich, rozpoczętej w środę od Estonii, szef niemieckiej dyplomacji musiał kilka razy rozwiewać wątpliwości dotyczące wpływu planowanej inwestycji na środowisko naturalne.

Według Steinmeiera, niemiecko-rosyjski projekt stanowi element zaopatrzenia Europy w bezpieczną energię. Gazociąg służy zapewnieniu Europie uzupełniających dostaw energii - tłumaczył dwa dni wcześniej w Tallinie, zastrzegając, że warunkiem realizacji projektu jest dotrzymanie wszystkich norm ochrony środowiska.

Źródło: PAP, APTN