Rachunki za wodę ze znakiem zapytania. Ministerstwo zapowiada poprawkę

Najnowsze

Andrzej Duda przeciwny podwyżce VAT na leki dla zwierząt
wideo 2/5

Woda dostarczana między innymi wodociągami będzie nadal objęta 8-procentową stawką VAT, taka była intencja resortu finansów - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Aby nie było wątpliwości, uzupełniony zostanie załącznik nr 3 do ustawy.

Konfederacja Lewiatan w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej zwróciła uwagę, że przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za "wodę w postaci naturalnej" budzi wątpliwości interpretacyjne.

Jak dodano, "Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii alarmuje, iż stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 proc.".

Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody, dlatego trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy.

"Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów i apelują o ich uszczegółowienie oraz doprecyzowanie. Inaczej wzrośnie cena wody dostarczanej wodociągami (kranówki), ale również wody ze źródeł, studni, wody transportowanej cysternami. Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne, to należy je usunąć" - uważa radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan Dominik Gajewski.

"Wzrosną rachunki"

MPiT napisało - w opinii przekazanej w trakcie konsultacji projektu zmian w VAT opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji - że zgodnie z obowiązującą pozycją 70 załącznika nr 3 woda w postaci naturalnej objęta jest stawką podatku w wysokości 8 proc.

Natomiast zgodnie z projektem nowej matrycy VAT woda w postaci naturalnej będzie objęta stawką 23 proc.

"Zatem wzrosną rachunki za wodę dla gospodarstw domowych. Stawka podatku na wodę w postaci naturalnej powinna zostać pozostawiona na obecnym poziomie, tj. 8 proc." - zaznaczyło MPiT.

MF zapowiada poprawkę

Paweł Jurek, rzecznik prasowy MF, poinformował, że "intencją w nowej matrycy VAT (ustalającej stawki dla poszczególnych grup towarów - red.) od samego początku było utrzymanie 8-proc. stawki podatku VAT na wodę dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych – projekt przekazany do konsultacji zawierał przepisy o obniżonej stawce dla tego rodzaju usług".

Chodzi o usługi związane z dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych oraz usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych.

"Po dodatkowej analizie sprawy zdecydowano – wyłącznie w celu doprecyzowania przyjętego założenia utrzymania status quo w tym obszarze – o uzupełnieniu projektowanego załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług objętych stawką 8-proc., o towar w postaci wody dostarczanej za pośrednictwem sieci wodociągowych, cysternami i innymi środkami transportu" - zapowiedział rzecznik.

"Nie powinno być już zatem żadnych wątpliwości w zakresie sposobu opodatkowania tego rodzaju świadczenia" - dodał.

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock