Statystycy z kiepskimi wieściami

Najnowsze

Aktualizacja:

Statystycy ze wschodniej Europy nie przynoszą we wtorek dobrych wieści: ogłosili właśnie informacje o mocnym spadku PKB w Czechach i na Węgrzech, a także o niższej produkcji przemysłowej Słowacji.

Produkt Krajowy Brutto Czech spadł w II kwartale 2009 r. o 5,5 proc. rdr - poinformował w skorygowanych wyliczeniach urząd statystyczny w Pradze. To największy spadek PKB w historii Czech.

Produkt Krajowy Brutto Węgier spadł w II kwartale 2009 r. o 7,5 proc. po korekcie, wobec szacowanego we wstępnych wyliczeniach spadku o 7,6 proc. - poinformowało z kolei węgierskie Centralne Biuro Statystyczne. Po uwzględnieniu dni roboczych PKB spadł o 7,4 proc. wobec szacowanych wcześniej 7,5 proc. - podano.

Słowacja spada

Licząc kwartał do kwartału z uwzględnieniem czynników sezonowych i dni roboczych PKB spadł o 2,0 proc. wobec wcześniejszych szacunków 2,1 proc. W ujęciu rocznym gospodarka Węgier zaczęła się kurczyć w IV kw. 2008, zaś w ujęciu kwartalnym kurczy się już piąty kwartał z rzędu. Wcześniejsze wyliczenia, z połowy sierpnia, wskazywały na spadek PKB rdr o 4,9 proc.

Produkcja przemysłowa Słowacji spadła w lipcu o 21,6 proc. (rok do roku), po spadku w czerwcu po korekcie o 18,5 proc. - poinformowało słowackie biuro statystyczne. To już 10. miesiąc spadku produkcji przemysłowej na Słowacji.

Analitycy spodziewali się spadku o 16,5 proc. Od stycznia do lipca produkcja przemysłowa na Słowacji spadła o ponad 21 proc.

Źródło: PAP, lex.pl