Stary sprzęt nie na śmietnik

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Kupujesz nowy telewizor, czy pralkę? Poczciwą Franię, czy Rubina musisz oddać do sklepu. Od 20-stu złotych do nawet 5-ciu tysięcy kary zapłaci ten, kto wyrzuci na śmietnik stary telewizor, odkurzacz, czy pralkę. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie.

Zgodnie z projektowaną ustawą starymi lodówkami, telewizorami, czy odkurzaczami zajmować się będą mogły tylko punkty skupu złomu, które będą miały obowiązek bezpłatnego przyjmowania elektronicznych śmieci. Sklepy - po dostarczeniu starego urządzenia przez klienta - będą dostarczać go na złomowisko.

- Oddanie starego sprzętu do sklepu jest bezpłatne - podkreśla w TVN CNBC Biznes Arkadiusz Dzierżanowski z Ministerstwa Środowiska.

Natomiast producent sprzętów elektrycznych będzie musiał mieć umowę z organizacją, zajmującą się odzyskiem. Za jej brak grozić może kara nawet do pół miliona złotych.

Termometr rtęciowy do muzeum

Na śmietnik lub do recyklingu pójdą też termometry rtęciowe. Od kwietnia przyszłego roku nie będzie można ich kupić w żadnej z aptek w całej Polsce.

To wynik konieczności dostosowania polskich przepisów dotyczących produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE z 2007 r.

Oznacza to, że obok termometrów rtęciowych wycofane zostaną również inne wyroby medyczne tj. np. ciśnieniomierze rtęciowe.

Źródło: TVN CNBC Biznes