Stare media rozwodzą się z nowymi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Grupa Time Warner się rozpadnie

To może być jeden z najbardziej spektakularnych "rozwodów" na globalnym rynku medialnym w ostatnim czasie. Grupa Time Warner ma jeszcze dziś ogłosić wydzielenie ze swoich struktur AOL - donosi "The Wall Street Journal", powołując się na osoby z otoczenia firmy.

Szef Time Warner Jeff Bewkes od kilku miesięcy sygnalizował, że chce pozbyć się internetowego skrzydła swojej grupy. W marcu Time Warner zatrudnił na stanowisko prezesa AOL b. szefa działu reklamy Google'a, co zostało odebrane jako pierwszy krok ku wydzieleniu internetowej spółki.

Jeszcze w czwartek spodziewane jest posiedzenie zarządu grupy, na którym podział ma być ostatecznie zatwierdzony. Na razie nie są znane jeszcze jego szczegóły.

Bewkes, który na fotelu prezesa zasiada już od ponad roku, chce, by Time Warner skupiła się przede wszystkim na branży filmowej i telewizyjnej.

Grupa Time Warner powstała w 1990 r. z połączenia wydawnictwa Time i wytwórni filmowej Warner Brothers. W 2001 r., na fali "bańki internetowej", Time Warner zostało kupione przez giganta internetu - firmę America OnLine - i zmieniło nazwę na AOL Time Warner. Po dwóch latach, gdy AOL okazał się najbardziej deficytową częścią nowego koncernu, powrócono do dawnej nazwy.

Historia nieszczęśliwego małżeństwa

Historia America OnLine sięga czasów preinternetowych. Firma jeszcze pod nazwą Quantum Computer Services rozpoczęła świadczenie usług w 1985 roku, tworząc sieć BBS-ów, z którymi za pośrednictwem modemów telefonicznych mogli łączyć się posiadacze ówczesnego szlagieru - komputerów Commodore 64.

W 1991 roku usługi stały się dostępne dla posiadaczy PC-tów, ich nazwę zaś zmieniono na America OnLine. W 1998 roku przejęła ona firmę Netscape z jej popularną wówczas przeglądarką internetową o tej samej nazwie. Transakcja nie okazała się szczęśliwa, rozwój programu nie następował w wystarczająco szybkim stopniu - i utracił on swoją dominującą pozycję na rynku. Na jego bazie rozwijana jest jednak przeglądarka Firefox - już jednak jako wolne oprogramowanie, w projekcie prowadzonym przez Fundację Mozilla.

Źródło: "The Wall Street Journal"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24