Najnowsze

"To zjada pieniądze na modernizację". Koziej o Obronie Terytorialnej

Najnowsze

Stanisław Koziej o Wojskach Obrony Terytorialnej
Stanisław Koziej o Wojskach Obrony TerytorialnejTVN24 BiS
wideo 2/4

- Myśli się o 50 tysiącach żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej, co zjada pieniądze na modernizację techniczną - uważa generał Stanisław Koziej. Gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS dodaje, nowego rodzaju sił zbrojnych "nie można traktować jako fundamentu armii". Zdaniem byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Wojska Obrony Terytorialnej "będzie trzeba w przyszłości przekształcić w system szkolenia rezerw mobilizacyjnych na wypadek wojny".

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej wraz z początkiem roku stały się nowym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej powstają w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że w 2018 roku WOT będą liczyć około 35 tysięcy żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tysiące. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania nowej formacji rząd szacuje na 3,6 miliardów złotych. To jednak budzi wątpliwości generała Stanisława Kozieja, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Myśli się o 50 tysiącach wojsk obrony terytorialnej, co zjada pieniądze na modernizację techniczną - wskazuje gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS. Jak dodaje, jest "zwolennikiem jakościowego podejścia do wojska".

- Tym bardziej, że jesteśmy elementem większej całości NATO, więc musimy być kompatybilni z sojusznikami. W związku z tym jakość naszego wojska jest szczególnie ważna żebyśmy byli sprawnym elementem systemu NATO. Ilość pozostaje w drugiej kolejności. Obecnie podejście zaczyna się trochę zmieniać, ilość zaczyna dominować - zwraca uwagę generał Koziej.

Jakie prognozy

Zdaniem byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, "Wojska Obrony Terytorialnej będzie trzeba w przyszłości przekształcić w system szkolenia rezerw mobilizacyjnych na wypadek wojny".

- Przez trzy lata szkolenia comiesięcznego można przygotować rezerwistę do różnych funkcji i zadań. Raczej w tym kierunku powinny iść Wojska Obrony Terytorialnej, a nie być traktowane jako wojska w czasie pokoju - tłumaczy, jednocześnie podkreślając, że "nie można traktować ich jako fundamentu armii".

Jak dodaje, nasza armia wymaga nowych inwestycji. - Armia regularna, jakość techniczna, nowoczesne uzbrojenie, przeciw rakiety, bezzałogowce w to trzeba inwestować, bo to przede wszystkim będzie nam zagrażać - wymienia generał Stanisław Koziej. Gość TVN24 BiS chwali przy tym rząd za "za przypomnienie, że śmigłowce przeciwpancerne są bardzo ważnym elementem w naszej sytuacji".

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości