Standard & Poor's tnie rating Ukrainy. "Niestabilność polityczna wzrosła znacząco"

Najnowsze

Aktualizacja:

Agencja Standard & Poor's obniżyła we wtorek rating Ukrainy z poziomu B minus do poziomu CCC plus, tłumacząc swą decyzję brakiem politycznej stabilności w kraju. "Niestabilność polityczna na Ukrainie wzrosła znacząco" - wyjaśnia agencja w komunikacie.

"Według naszych kryteriów Ukraina jest od tej pory krajem, w którym społeczeństwo obywatelskie znalazło się w niebezpieczeństwie, a instytucje polityczne są osłabione" - wyjaśnia dalej Standard & Poor's.

Kolejna obniżka

Na początku listopada agencja obniżyła już rating Ukrainy do poziomu B minus i ostrzegła, że kraj może mieć poważne trudności z obsługą swojego długu ze względu na topnienie rezerw walutowych. Standard & Poor's przypomniał wówczas, że Ukraina, która pogrążona jest od ponad roku w recesji, ma niewielkie szanse na radykalną poprawę sytuacji gospodarczej.

Przerwa

Deputowani do ukraińskiego parlamentu nie zdołali osiągnąć we wtorek porozumienia w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników trwających na Ukrainie protestów antyrządowych, podczas których doszło do starć demonstrantów z milicją, a śmierć poniosło sześć osób. W tej sytuacji w obradach ogłoszono przerwę. Posłowie zbiorą się ponownie w środę. Jeden z liderów protestów Ołeh Tiahnybok oświadczył, że opozycja chce, by ustawa została przyjęta bezwarunkowo, lecz strona rządowa się na to nie zgadza.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: PAP, tvn24bis.pl