Stalexport nielegalnie pobierał opłatę za przejazd po A4?

Najnowsze

TVN24Podróż A4 przebiega żółwim tempem, ale płacić trzeba

Jak dowiedział się RMF FM, grupa małopolskich posłów skierowała już do warszawskiej prokuratury tajny aneks do umowy koncesyjnej Stalexportu, która pobiera opłaty za przejazd autostradą. Istnieje podejrzenie, że spółka, w porozumieniu z resortem transportu, robiła to bezprawnie.

Aneks mówi o tym, że w pasie o szerokości 30 kilometrów, środkiem którego biegnie autostrada A4 nie można budować ani modernizować dróg alternatywnych. Jeden z zapisów mówi też, że jeśli przepustowość dróg alternatywnych się poprawi, a Stalexport poniesie z tego tytułu straty, to Skarb Państwa będzie musiał zapłacić firmie odszkodowanie. Z tego powodu zablokowanych zostało kilka remontów dróg wokół trasy z Krakowa do Katowic.

Problem polega głównie na tym, że śląski fragment A4 z autostradą ma niewiele wspólnego. Ciągłe naprawy nawierzchni, zwężenia jezdni i korki powodują, że jazda do Krakowa zamienia się w koszmar. Obecnie remonty trwają aż na siedmiu mostach i 24 kilometrach jezdni, a opłata za jazdę wynosi 13 zł w jedną stronę.

Prokuratura wyjaśni, czy autostrada A4 z Katowic do Krakowa ma prawo jeszcze nosić tę nazwę oraz czy Stalexport, który administruje trasą, legalnie pobiera opłaty za przejazd. Doniesienie do prokuratury złożyli Małopolscy posłowie Beata Szydło i Andrzej Adamczyk z PiS.

Alicja Rajtar, rzecznik Stalexportu, twierdziła wcześniej w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", że takie klauzule w umowach nie są niczym nadzwyczajnym, a wysokość opłat ustalona została z Ministerstwem Transportu.

Źródło: RMF FM, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24