Stal przyniosła zyski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sprzedaż stali przez właściciela największych polskich hut spadła w ciagu roku o połowę

Największy na świecie producent stali i właściciel największych polskich hut poinformował o osiągnięciu 903 mln USD zysku w trzecim kwartale. To jego pierwszy zysk po trzech kwartałach strat - podaje pb.pl.

Poprzednio Mittal miał zysk w III kwartale zeszłego roku. Aktualny jest o 76 proc. mniejszy niż przed rokiem, ale większy niż w II kwartale. Sprzedaż spadła o ponad 50 proc. do 16,18 mld dolarów. Była jednak wyższa niż w drugim kwartale. Władze spółki dostrzegają wzrost popytu.

Prezes firmy powiedział, że spółka dostrzega już oznaki ożywienia gospodarczego, a w IV kwartale produkcja obejmie już 70 procent potencjału zakładów firmy. Rok 2010 - według Arcelor Mittal - przyniesie dalszą stopniową poprawę, ale firma nie oczekuje jeszcze, by rynek w Europie i USA powrócił do normy. Popyt w Chinach ma za to pójść w górę o 15 procent. Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali szacuje, że globalne zapotrzebowanie na ten stop wzrośnie w przyszłym roku o 9,2 procent, po spadku o 8,6 procent w bieżącym roku.

- Wierzymy, że najgorsze już minęło – powiedział dyrektor finansowy Aditya Mittal. – Jesteśmy ostrożni, gospodarki wciąż są słabe, szczególnie w krajach rozwiniętych. Poprawa sytuacji gospodarczej będzie wolna i stopniowa – dodał.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24