Stajemy się meblarską potęgą

Najnowsze

TVN24Polskie meble cenione są nie tylko w kraju

6,9 mld euro wyniesie w 2013 roku wartość eksportu polskich mebli. Rok wcześniej było to 6,57 mld euro - szacuje firma B+R Studio, specjalizująca się w analizie tego rynku. Polska jest siódmym producentem mebli na świecie, a czwartym w Europie.

Według dr. Tomasza Wiktorskiego, szefa firmy B+R Studio, w przyszłym roku eksport mebli będzie rósł m.in. dzięki coraz lepszej koniunkturze. Branża duże nadzieje wiąże m.in. z nową perspektywą unijną. - W przyszłym roku firmy będą przygotowywały się do nowych inwestycji, wspieranych funduszami unijnymi. Nawet, jeśli środki te nie będą płynęły szerokim strumieniem w 2014 roku, to pierwsze wypłaty pojawią się na początku 2015 roku. To powinno poprawić dobre nastroje w sektorze przedsiębiorstw i przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na meble - podkreślił.

Czas podbić Chiny

Polskiemu eksportowi mebli sprzyja też fakt, że coraz więcej zagranicznych firm, które korzystały z dostaw dalekowschodnich, wraca na nasz rynek. Doceniają jakość mebli z naszego kraju, terminowość i szybkość dostaw oraz elastyczność umów. Polskie meble podbijają zagraniczne rynki. Największym ich odbiorcą są Niemcy. Jak mówił Wiktorski, nasi producenci chcą rozszerzyć swój eksport poza Unię Europejską, m.in. na rynki Bliskiego Wschodu. Z sukcesem realizują już kontrakty do krajów afrykańskich - powiedział. Jego zdaniem, niedocenionym rynkiem są Chiny, gdzie trafiają luksusowe meble z Europy, szczególnie z Włoch, Niemiec i Francji. - Chińczycy mają inne myślenie o własności przemysłowej. Polskie firmy boją się trochę, że wysłane na eksport meble zostaną skopiowane - wyjaśnił.

Rzetelni, ale tani

Choć Polska jest potęgą meblarską, nasze marki nie są rozpoznawalne. Tylko nieliczne polskie firmy sprzedają produkty pod swoim logo. - Od kilku lat nasz kraj podejmuje wiele wysiłku, by promować tę branżę na świecie. Efekt tych działań w perspektywie kilku lat jest taki, że owszem zyskaliśmy markę rzetelnego, ale taniego podwykonawcy. Wywalczyliśmy w świadomości branży na świecie markę ważnego gracza, ale drugiego planu, któremu zlecana jest produkcja - podkreślił. Pod względem możliwości produkcyjnych Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie. Wyprzedzają nas Niemcy, Włochy i Wielka Brytania. Natomiast na świecie lepsze są od nas Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.

2 proc. PKB

Branża meblarska w Polsce - to ok. 24 tys. firm. Z tej liczby około 100 stanowią duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób; ok. 350 - średnie (od 50 do 250 osób) i ok. 1500 - małe (od 10 do 50 osób). Reszta to mikrofirmy. Sektor ten wytwarza ok. 2 proc. polskiego PKB.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24