Sprzedaż w Polsce rośnie, w strefie euro spada

Najnowsze

sxc.huW grudniu rośnie sprzedaż detaliczna

W grudniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 6,7 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 7,2 proc. rok do roku w listopadzie - poinformował w środę Eurostat. Z kolei w ujęciu miesięcznym spadła ona o 0,4 proc. Eurostat podał też dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. W grudniu, w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła ona o 1,6 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,9 proc.

Dane roczne dotyczące sprzedaży w Polsce zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane. Obejmują one także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, a z kolei nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów. To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach). Według GUS sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm wzrosła o 17,3 proc.

W eurostrefie

Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż detaliczna w strefie euro w grudniu 2013 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,6 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,9 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm spadnie o 0,7 proc. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rok do roku spadła w eurolandzie w grudniu o 1,0 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,3 proc., po korekcie. Tu spodziewano się wzrostu o 1,5 proc. W 28 krajach UE sprzedaż detaliczna spadła o 0,8 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,8 proc. poprzednio, po korekcie. Rok do roku sprzedaż wzrosła o 0,1 proc. po wzroście miesiąc wcześniej o 1,8 proc., po korekcie - podał Eurostat.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu