Sprzedaż Stoczni Szczecin jeszcze gorzej niż Gdyni

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przetargi na stocznie rozczarowują

- Konsorcjum osób fizycznych wylicytowało w piątek część majątku stoczni Szczecin na kwotę ponad 10 mln zł, a Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia na sumę 211,6 tys. zł - poinformował w piątek zarządca kompensacji Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing. Łączna wartość majątku wystawiona na sprzedaż wyceniona była na prawie 120 mln zł.

Roman Nojszewski tłumaczył, że konsorcjum osób fizycznych, które zastrzegło pisemnie ochronę swoich danych osobowych, wylicytowało południową część stoczni Szczecin, gdzie znajduje się nabrzeże wyposażeniowe oraz budynek z biurami projektowymi stoczni. Z kolei Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia wylicytowała zestaw sterowy do kontenerowca.

Mimo wpłacenia wadium i złożenia oświadczenia rejestracyjnego, Powszechny Zakład Ubezpieczeń nie przystąpił do przetargu. Wystawione do przetargów nieruchomości były warte 88 mln złotych natomiast projekty statków, ruchomości i udziały w spółce zależnej warte były 31 mln złotych.

Stoczniowa promocja

W czwartek Firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały część majątku stoczni Gdynia o łącznej wartości około 90 mln zł. Wystawiony na aukcje majątek miał wartość 267 mln zł. Części majątku obu zakładów, które nie znalazły nabywców, będą sprzedawane jeszcze raz w drodze aukcji w połowie grudnia.

Stoczniowe przetargi były drugą próbą sprzedania majątku zakładów. W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku obu stoczni. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24