Sprzedaż Stoczni Gdańsk blisko finału

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plNowy właściciel zapowiada, że Stocznia Gdańsk odzyska silną pozycję w Europie

Akcjonariusze Stoczni Gdańsk uzgodnili w czwartek ostateczną wersję porozumienia dotyczącego podniesienia kapitału zakładowego spółki - poinformował prezes Stoczni Andrzej Jaworski. Jego zdaniem proces prywatyzacji stoczni powinien zakończyć się do 29 listopada.

- Dokument, który potwierdza dotychczasowy przebieg prywatyzacji, ma być podpisany w piątek lub w poniedziałek - powiedział prezes.

W połowie października władze Stoczni Gdańsk ogłosiły, że jej właścicielem do końca roku będzie spółka ISD Polska, należąca w większości do ukraińskiego Donbasu. Kierownictwo ISD zapowiada, że chce w najbliższych latach uczynić z gdańskiego zakładu przodującą stocznię w Europie.

Ukraiński inwestor obejmie nowy pakiet akcji Stoczni Gdańsk o wartości 400 mln zł, co oznacza przejęcie 75 proc. akcji spółki. To kwota wynikająca z decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego Stoczni Gdańsk podjętej przez nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w sierpniu. Obecnie ISD Polska posiada ok. 18 proc. akcji Stoczni, ale do 29 listopada ma wpłacić 25 proc. kwoty z nowego pakietu akcji.

Na początku listopada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podał, że grupa Donbas może przejąć Stocznię Gdańsk.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl