Sprawdź, ile zarobiłeś na... kukurydzy

Najnowsze

sxc.huKukurydza jest najdroższa od dwóch lat

Do najwyższego poziomu od dwóch lat zwyżkowały ceny kukurydzy na rynku terminowym w Chicago. Stało się tak po tym, jak Amerykański Departament Rolnictwa opublikował prognozy spadku globalnej produkcji tego ziarna z powodu gorszych zbiorów w USA. Niższe mają być też zbiory pszenicy i innych zbóż.

Obecna prognoza zbiorów kukurydzy w USA jest niższa o 3,4 proc. w porównaniu do zeszłorocznych zbiorów. Ceny ziarna podskoczyły na giełdzie terminowej w Chicago o 8,5 proc.

Blisko 2 proc. rośnie w Nowym Jorku kurs Monsanto. Spółka zajmuje się tworzeniem genetycznie modyfikowanych odmian ziarna.

Drożeją także inne zboża

W piątek w Chicago w górę skoczyły także ceny pszenicy - o 9,1 proc. - oraz innych zbóż. Pszenica podrożała o połowę od końca czerwca, kiedy zaczął się wzrost cen spowodowany pożarami w Rosji i powodziami w Kanadzie. Rosja jest jednym z największych globalnych eksporterów pszenicy, a zbiory w tym kraju mają być mniejsze aż o 31 proc. niż w ubiegłym i wynieść 42,5 mln ton sześciennych. Po czerwcowych pożarach Rosja wstrzymała eksport zbóż.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu