Spóźniony PIT może cię słono kosztować. Nawet 26 tys. zł!

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PIT-y można składać do północy 30. kwietnia

Czwartek to ostatni dzień składania zeznań podatkowych za rok 2008. Jeśli więc twój PIT leży jeszcze na biurku, lepiej wybierz się do swojego Urzędu Skarbowego lub do specjalnego Skarbomatu. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się z podatku przez internet.

Ta ostatnia opcja może okazać się najwygodniejsza, bo doświadczenie pokazuje, że ostatniego dnia kwietnia Urzędy Skarbowe są mocno zatłoczone.

Usługa internetowa jest w tym roku nowością, można więc sprawdzić, jak dobrze działa. Przypominamy jednak - sieć nie jest dla wszystkich. Jeśli bowiem rozliczacie się wspólnie z małżonkiem, to wcześniej chęć rozliczenia przez internet powinna być zgłoszona... osobiście w Urzędzie Skarbowym.

Uwaga na kary

Niezależnie od tego, jaki sposób na złożenie rozliczenia wybierzecie - zróbcie to dzisiaj. Spóźnienie z opłatą będzie bowiem oznaczało konieczność zapłacenia kwoty podatku wraz z odsetkami liczonymi za każdy dzień zwłoki. Od 26 marca ich wysokość wynosi 10,5 proc. w skali roku.

Jeśli podatnik spóźni się ze złożeniem PIT-u, grozi mu dodatkowo grzywna za wykroczenie skarbowe, której wysokość może wynieść od ok. 1300 zł do ok. 26 tys. zł. - Grzywna grozi nawet wtedy, gdy podatnik nie będzie musiał dopłacać ani gorsza podatku - ostrzega doradca podatkowy w firmie Deloitte Adam Mariuk.

Zatem nawet, jeśli macie wątpliwości co do poprawności wypełnienia formularza, złóżcie go - choćby z błędem. Na poprawienie błędów macie nawet pięć lat, licząc od końca roku, w którym mija termin na rozliczenie się z fiskusem. Dodatkowo, jeśli sami wykryjecie błąd w swoim zeznaniu złożonym do 30 kwietnia, a nie polegał on na wykazaniu zbyt małej kwoty podatku do zapłaty, to w związku z korektą nie poniesiecie żadnych konsekwencji. Gdyby natomiast ktoś zaniżył podatek do zapłaty i sam to wykrył, musi zapłacić go we właściwej kwocie, doliczając odsetki za zwłokę.

Zapłać mniej

Warto pamiętać o przysługujących ulgach. Które z nich są najpopularniejsze, sprawdziła "Gazeta Prawna". Wyniki jej internetowej sondy pokazują, że wielu Polaków korzysta z ulgi internetowej, a także z tytułu wychowania dzieci.

Mniej popularne są darowizny na pożytek publiczny i ulgi rehabilitacyjne.

Oddaj 1 proc.

Nie wszystkie pieniądze z waszego podatku muszą trafić do kieszeni fiskusa. Przypominamy o możliwości przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Ich spis widnieje m.in. w Bazie Organizacji Pożytku Publicznego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dobrze również pamiętać, że jeśli wysokość obliczonego podatku wydaje się przerażająca, to można go spłacić w ratach. Dzięki temu domowy budżet nie odczuje tak silnie skarbowego wstrząsu.

Pamiętaj o dopłacie!

Również do 30 kwietnia, osoby, które muszą dopłacić podatek, powinny przekazać należność na konto Urzędu Skarbowego. Mogą to zrobić przekazem pocztowym, przelewem bankowym, a także przez internet.

Źródło: PAP, "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24