Sposób na nastoletnie ciąże? Wyższe pensje rodziców

Najnowsze

sxc.huEkonomiści chcieli sprawdzić, czy i ewentualnie jak bardzo stopa życiowa rodziców przekłada się na życie ich dzieci

Im bogatsi rodzice, tym mniejsze prawdopodobieństwo, by ich córka zaszła w ciążę jako nastolatka. To też większa szansa na to, by dzieci kontynuowały naukę w college'u - wynika z badań amerykańskich ekonomistów.

Ekonomiści z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley chcieli sprawdzić, czy i ewentualnie jak bardzo stopa życiowa rodziców przekłada się na życie ich dzieci. W tym celu przeanalizowali dochody ponad 40 milionów amerykańskich dzieci i ich rodziców z lat 1996-2012, bazując na danych statystycznych.

Łatwiej bogacić się w Kalifornii

Okazało się, że generalnie im wyższe pensje dostają rodzice, tym większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci także będą otrzymywać sowite wynagrodzenie i znajdą się w gronie najbogatszych. Wartość ta nie jest jednak jednakowa i zależy od tego, czy rodzice znajdują się w grupie o najwyższych czy najniższych dochodach.

Naukowcy wyliczyli, że w przypadku grupy najbogatszych rodziców (9 proc.), wzrost ich dochodów tylko o jednego dolara, wiązałby się w przyszłości ze wzrostem wynagrodzeń u ich dzieci (o 7,6-proc.). Natomiast w gronie biedniejszych rodziców, wzrost pensji o jednego dolara, wiązałby się ze wzrostem dochodów ich dzieci na poziomie 33,5-proc .

Badania pokazały także, że prawdopodobieństwo osiągnięcia przez młodego Amerykanina finansowego sukcesu w dużej mierze zależy od tego, gdzie mieszka. Dla przykładu szansa, że dziecko znajdzie się w grupie osób o najwyższym dochodzie wynosi 4,4 proc. w Charlotte w Karolinie Północnej, ale już 12,9 proc. w San Jose w Kalifornii.

Co więcej, ekonomiści wykryli związek między poziomem wynagrodzeń rodzicówa a prawdopodobieństwem uczęszczania ich podopiecznych do szkoły. Szansa, że dziecko pójdzie do collega'u wynosi ok. 35 proc. dla grupy rodziców o najniższych dochodach i blisko 100 proc. dla najbogatszych.

Antykoncepcja na bogato

Analizy dochodów i danych demograficznych wykazały także jeszcze jedną prawidłowość. Jak się okazało, im wyższe były wynagrodzenia rodziców, tym wiek córki, w którym urodziła pierwsze dziecko był wyższy. W grupie 10 proc. rodziców o najwyższych dochodach, ryzyko, że ich nastoletnia córka zajdzie w ciążę jest mniejsze niż 5 proc. Z kolei w przypadku grupy ok. 10 proc. najbiedniejszych rodziców, to ryzyko wzrasta do 30 proc.

Autor: rf//gry / Źródło: harvard.edu

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu