Spór ws. skupowania obligacji do Trybunału. Niemcy mają uwagi

Najnowsze

tvn24 | curia.europa.euSprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu

Trybunał Konstytucyjny Niemiec przekazał postępowanie w sprawie skupowania obligacji przez Europejski Bank Centralny Trybunałowi Sprawiedliwości UE - podał TK w Karlsruhe. To pierwszy taki przypadek w historii niemieckiego Trybunału. Według sędziów w Karlsruhe EBC przekroczył kompetencje.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ma teraz zbadać, czy decyzję o skupowaniu obligacji można ograniczyć, by była ona zgodna z unijnym prawem - pisze w piątek agencja dpa.

Uwagi Trybunału

EBC postanowił ponad dwa lata temu, że może skupować obligacje wybranych krajów strefy euro w teoretycznie nieograniczonej ilości.

Warunkiem jest wystąpienie danego kraju z wnioskiem o taką interwencję oraz zobowiązanie się do przeprowadzenia reform strukturalnych i do ograniczenia wydatków. Decyzja uspokoiła sytuację na rynkach. Do tej pory żaden kraj nie poprosił o skup obligacji. Sędziowie TK uważają, że decyzja EBC narusza zakaz bezpośredniego finansowania budżetów krajów członkowskich i może prowadzić do transferu pieniędzy między krajami na znaczną skalę, przyjmując formę "wyrównywania poziomu finansowego", czego nie przewidują traktaty unijne.

Autor: mn/bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | curia.europa.eu