Spółkom śni się już kapitał

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wartość ofert publicznych na GPW to jedynie 0,4 proc. wartości wszystkich ofert w Europie

Spółki znowu ruszają, żeby pozyskiwać pieniądze od inwestorów. Na rynku ofert pierwotnych w III kwartale widać było oznaki ożywienia po wcześniejszych kilku kwartałach stagnacji - podaje PricewaterhouseCoopers w wynikach najnowszej ankiety IPO Watch Europe. Równocześnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była w III kwartale piątym rynkiem pod względem wartości ofert - 8 mln euro - oraz drugim pod względem liczby debiutów. Tych było 9.

Spółki ciągną do Londynu

Pod względem wartości ofert pierwotnych pozycję lidera utrzymał Londyn dzięki 873 mln euro pozyskanym w pięciu ofertach, z których dwie miały miejsce na rynku głównym, dwie na rynku AIM, a jedna na rynku PSM. Dla porównania, w trzecim kwartale roku poprzedniego w Londynie odnotowano 19 ofert o łącznej wartości 945 mln euro.

Giełda w Luksemburgu, na której doszło do siedmiu debiutów, była drugim największym rynkiem w Europie pod względem wartości przeprowadzonych ofert pierwotnych (łącznie 817 mln euro). Na trzecim miejscu znalazła się norweska giełda Oslo Axess. Spółki pozyskały tam pozyskała 84 mln euro. Czwarte miejsce pod względem wartości ofert zajęła giełda w Atenach (10 mln euro), a piąta Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie z ofertami publicznymi o wartości 8 mln euro.

Na GPW sporo debiutów ale małych

Jeśli jednak chodzi o liczbę debiutów, największym rynkiem w Europie był NYSE Euronext, na którym odnotowano ich 14, choć łączna wartość nie przekroczyła 1 mln euro. GPW z 9 debiutami znalazła się pod względem ich liczby na drugim miejscu. Na szwajcarskiej, włoskiej i niemieckiej giełdzie w trzecim kwartale 2009 r. odnotowano po jednym debiucie (wszystkie bez oferty akcji). Jeśli chodzi o największego konkurenta warszawskiego rynku - giełdę w Wiedniu - to nie nie odnotowano tam żadnej aktywności debiutantów.

Nie znaczy to wcale, że warszawski rynek nie odczuł załamania światowego systemu finansowego. W porównaniu ze 126 mln euro pozyskanymi przez spółki na warszawskim parkiecie w II kwartale tego roku wartość ofert z III kwartału oznacza spadek o 94 proc., natomiast w porównaniu do III kwartału roku poprzedniego – obniżkę o 43 proc.

Znowu zacznie się "wyścig po kapitał"

Co będzie dalej? Widać już, że wraca koniunktura - twierdzą specjaliści. - Mamy podstawy sądzić, że w pierwszej połowie 2010 roku nastąpi znaczący wzrost aktywności na rynku ofert pierwotnych - mówi Richard Weaver, partner ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Londynie.

Z danych analizowanych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że w przeszłości zmiany trendów na rynkach kapitałowych wyprzedzały zmiany cyklu gospodarczego o 4-6 miesięcy. Rynek IPO będzie podążał za tym trendem, jednak z pewnym opóźnieniem, jako że sam proces oferty publicznej zajmuje zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Można więc sądzić, że zainteresowanie ofertami publicznymi powróci na szerszą skalę dopiero w 2010 roku.

PwC podaje też, że w III kwartale 2009 r. również na rynkach amerykańskich zaobserwowano wzrost aktywności w zakresie ofert pierwotnych. Przeprowadzono tam 20 ofert o łącznej wartości 4.016 mln euro, w porównaniu do 11 ofertami o wartości 935 mln euro w trzecim kwartale 2008 r.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24