Najnowsze

Spółki węglowe finansowane przez BGK? Kompania Węglowa także

Najnowsze

TVN 24Finansowanie z BGK mogłoby dotyczyć też Kompanii Węglowej

Bank Gospodarstwa Krajowego rozważy finansowanie projektów spółek węglowych, ale muszą one wcześniej przygotować plany restrukturyzacyjne uzasadniające sens ekonomiczny inwestycji - powiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Nie wykluczył, że wśród nich znajdzie się Kompania Węglowa.

- Jesteśmy gotowi udzielać spółkom węglowym finansowania z uwzględnieniem norm ostrożnościowych i zasad oceny ryzyka kredytowego - podkreślił.

Zastrzegł jednak, że będzie to wymagało od spółek przygotowania planów restrukturyzacyjnych, uzasadniających finansowanie BGK i gwarantujących zdolność kredytową tych firm. - Oczekuje się od nas, że będziemy wręcz podpowiadać spółkom, jak mają przygotowywać programy restrukturyzacyjne, by inne banki chciały wejść w te przedsięwzięcia - zaznaczył szef BGK.

Dodał, że BGK będzie pomagał m.in. przy obrocie wierzytelnościami.

Bez drastycznych scenariuszy

W czwartek po rozmowach z górniczymi związkowcami w Katowicach premier Donald Tusk zapewnił, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń. Nad uzdrowieniem branży nadal ma pracować powołany w maju międzyresortowy zespół.

- Ustaliliśmy - to jest najważniejszym komunikatem - że zespół będzie pracował dalej, tak, aby w kwestii organizacyjnych w Kompanii Węglowej uniknąć scenariuszy drastycznych. Naszą intencją i wspólną rekomendacją jest praca nad takimi programami naprawczymi, które pozwolą nam uniknąć wariantów drastycznych, w tym likwidacyjnym - mówił szef rządu.

Kompania Węglowa, największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego, zatrudniający ok. 54 tys. osób, przeżywa poważne problemy finansowe. W ubiegłym roku firma straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł.

Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł. Na trzy lata zamrożone zostaną wypłaty 14. pensji dla administracji, a bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości