Spółdzielnia decyduje, co oglądają lokatorzy

Najnowsze

Shutterstock Spółdzielnie mieszkaniowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dostawcom internetu czy sygnału telewizyjnego działalność na swoim terenie

Spółdzielnie mieszkaniowe w całej Polsce dyskryminują operatorów telekomunikacyjnych. Tak wynika z postępowań prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – informuje piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Spółdzielnie mieszkaniowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dostawcom internetu czy sygnału telewizyjnego działalność na swoim terenie.

Straty mieszkańców

Od 2010 r. urząd wydał 21 decyzji w takich sprawach, a w toku jest kolejnych sześć postępowań wyjaśniających. Decyzje prezesa UOKiK potwierdzają również sądy, które badają odwołania składane przez spółdzielnie. Na monopolistycznych praktykach spółdzielni tracą przede wszystkim mieszkańcy. - Z punktu widzenia lokatora korzystne jest, żeby w jednym budynku usługi telekomunikacyjne mogło świadczyć jak najwięcej przedsiębiorców. Ich rywalizacja oznacza niższe ceny i większą dbałość o klienta - zauważa Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Jak ocenia adwokat Mariusz Zając, obecne uregulowania dają przedsiębiorcom telekomunikacyjnym instrument prawny gwarantujący dostęp do budynków mieszkalnych. Ale jak podkreśla ekspert – trzeba pamiętać o długotrwałości procedury uzyskania decyzji dostępowej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock