Spłacisz dług fiskusowi - wydasz mniej

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Niższe odsetki dla podatników dobrowolnie płacących zaległości

Jeśli dobrowolnie - nie czekając na kontrolę i decyzję organów podatkowych - uregulujesz swój dług wobec fiskusa, zapłacisz niższe odsetki za zwłokę. W taki sposób Ministerstwo Finansów premiuje uczciwych podatników dobrowolnie płacących zaległości.

Zmiany te wprowadziła ostatnia nowelizacja ordynacji podatkowej, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Zgodnie z nowymi przepisami podatnik, który złoży korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem jej przyczyn i zapłaci cały podatek, będzie mógł zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę, czyli 75 proc. stawki podstawowej. Zobowiązanie powinno być jednak uregulowane w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty.

Jest o co się starać, bo obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 9,75 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym. Natomiast stawka podstawowa wynosi 13 proc. Poprzednio było to 14,5 proc., a przez prawie cały rok 2008 - 15 proc.

Obniżka, ale tylko na nowe zaległości

Uwaga - niższa stawka dotyczy tylko odsetek narosłych od początku tego roku. Jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to do 31 grudnia 2008 r. odsetki powinny być naliczane według stawki podstawowej, a dopiero od 1 stycznia 2009 r. - według obniżonej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24