Śpiesz się oszczędzać

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Obecni 30-latkowie dostaną około 60 proc. ostatniej pensji

Jeśli masz około 30 lat i zarabiasz przeciętnie, najwyższy czas odkładać na przyszłą emeryturę, która będzie o wiele niższa, niż większość osób się spodziewa - alarmuje "Rzeczpospolita". Rada jest prosta: musimy sami o siebie zadbać, czyli - oszczędzać. Poniżej kilka rad - jak się do tego zabrać.

Gazeta wylicza, że obecni 30-latkowie za 35 lat dostaną około 60 proc. swoich ostatnich miesięcznych zarobków. Przed wprowadzeniem reformy emerytalnej, osoby te mogłyby liczyć nawet na jedną trzecią pieniędzy więcej. Przy obecnej średniej krajowej pensji (3263 zł) - według nowego systemu - emeryt dostałby nawet 600 zł mniej.

W takiej sytuacji dziwi niefrasobliwość Polaków, z których większość (64 proc.) wciąż - jak podkreśla gazeta - wierzy, że państwo zagwarantuje im godne emerytury. Choć najczęściej deklarują, że zaczną odkładanie pieniędzy po trzydziestce, robią to dopiero około pięćdziesiątki.

Sami musimy o siebie zadbać

Rada jest prosta - by na emeryturze żyć bez obaw, że nam zabraknie pieniędzy, trzeba już teraz oszacować swoje przyszłe dochody - podpowiada gazeta. Szybko się okaże, że dwa obowiązkowe filary emerytalne (ZUS i OFE) nie wystarczą na godziwą emeryturę. Niezbędny jest własny konsekwentny plan odkładania na przyszłość. Według ekspertów, każdy powinien przeznaczać na ten cel przynajmniej 10 proc. obecnego wynagrodzenia. Jednak na początek mogą być to nawet niewielkie kwoty, z których wraz z upływem lat uzbiera się niemała suma.

Szczególnie oszczędne powinny być kobiety. Po pierwsze dlatego, że zwykle mniej zarabiają niż mężczyźni. Po drugie - ich kapitał zgromadzony w OFE - według wyliczeń "Rzeczpospolitej" - będzie o 30–40 proc. niższy ten zebrany przez mężczyzn. Np. obecna 40-latka może uzbierać w II filarze o ok. 70 tys. zł mniej niż jej rówieśnik. Powód? Kobiety wcześniej osiągają wiek emerytalny, poza tym np. podczas urlopów wychowawczych nie są odprowadzane składki.

Jak oszczędzać?

Sposobów na oszczędzanie nie brakuje. Możliwość taką daje III filar. W jego ramach można otworzyć indywidualne konto emerytalne - korzystając z oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń, banków lub domów maklerskich. Poza tym niektóre zakłady pracy tworzą pracownicze programy emerytalne.

Można też oszczędzać samodzielnie - np. kupując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub polisę ubezpieczeniową, np. z funduszami kapitałowymi. Innym, bardziej popularnym sposobem jest założenie lokaty bankowej, bądź też inwestowanie na giełdzie, zakup nieruchomości, obligacji skarbowe lub dzieł sztuki czy złota.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24