Spekulacje na rublu? Rosyjski bank martwi się o stabilność finansową

Najnowsze

shutterstock.comOd początku października usiłując powstrzymać deprecjację rubla, Bank Rosji sprzedał na giełdzie walutowej ponad 30 mld dolarów

Bank Centralny Rosji poinformował w piątek, że jest gotowy zwiększyć interwencje na krajowym rynku walutowym, jeśli pojawią się perspektywy zagrożenia dla stabilności finansowej w Rosji - podaje serwis RIA Novosti.

"Zauważyliśmy oznaki spekulacyjnego popytu na krajowym rynku walutowym w ciągu ostatnich kilku dni. To stwarza ryzyko dla stabilności finansowej Rosji" - napisał bank w oświadczeniu. I dodał: "W tej sytuacji jesteśmy gotowi zwiększyć interwencje walutowe w dowolnym momencie, a także skorzystać z innych instrumentów finansowych".

Rosyjski kłopot

Rosyjska waluta, na której odbija się kryzys ukraiński i spadek cen ropy naftowej, w piątek wciąż słabła; w ciągu "czarnego" tygodnia jej wartość obniżyła się o ponad 10 proc., co, jak twierdzą finansiści, wywołuje sytuację bliską paniki na rynku walutowym. Od początku października, usiłując powstrzymać deprecjację rubla, Bank Rosji sprzedał na giełdzie walutowej ponad 30 mld dolarów. Zdarzało się, że w ciągu jednego dnia rzucał na rynek 3 mld dolarów.

Rubel na równi pochyłej. Nie pomagają interwencje Banku CentralnegoTVN24 Biznes i Świat

Autor: mnkwoj / Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com