"Spektakularny debiut". 26 minut, miliard obrotów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPGE debiutuje na giełdzie

Sprawdziły się szacunki ekspertów: o 12,83 proc., czyli prawie o 3 zł (do 25,96 zł) wzrósł na otwarciu kurs praw do akcji PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA, która debiutuje w piątek na warszawskim parkiecie. Obroty przekroczyły już miliard złotych. To 10. debiut na Rynku Głównym GPW, trzecia co do wielkości oferta w historii polskiej giełdy i największy debiut w Europie w tym roku.

Byk dla PGE (TVN CNBC Biznes)

W czasie uroczystości debiutu, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski ogłosił, że dzięki debiutowi PGE kapitalizacja warszawskiego parkietu wzrosła o ponad 10 proc. - To spektakularny debiut. Po 26 minutach od otwarcia sesji osiągnęliśmy miliard obrotów samymi akcjami PGE - mówił Sobolewski.

"To zobowiązanie dla rządu"

To spektakularny debiut. Po 26 minutach od otwarcia sesji osiągnęliśmy miliard obrotów samymi akcjami PGE. Ludwik Sobolewski, prezes GPW

O sukcesie i "wielkim, radosnym dniu" mówił minister skarbu Aleksander Grad: - To, co spółka zaproponowała inwestorom, to wielkie zobowiązanie dla rządu w stosunku do tych wszystkich, którzy postanowili tej firmie zaufać - dodał. Zaznaczył, że oferta spółki cieszyła się ogromnym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych oraz krajowych. Dodał, że chodzi zarówno o otwarte fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, jak również o inwestorów indywidualnych

Podkreślił także, że debiut PGE to początek planu resortu skarbu dotyczącego modernizacji, prywatyzacji, restrukturyzacji oraz dalszej konsolidacji sektora spółek energetycznych.

Chcemy być zawsze największą spółką na polskiej giełdzie. Będziemy poprawiać rentowność, będziemy budować formę, która będzie liderem w tej części Europy. Tomasz Zadroga, prezes PGE

"Będziemy najwięksi"

A prezes PGE Tomasz Zadroga obiecywał: - Chcemy być zawsze największą spółką na polskiej giełdzie. Będziemy poprawiać rentowność, będziemy budować formę, która będzie liderem w tej części Europy.

To, co spółka zaproponowała inwestorom, to wielkie zobowiązanie dla rządu w stosunku do tych wszystkich, którzy postanowili tej firmie zaufać Aleksander Grad, MSP

Dodał, że zarząd spółki jest zadowolony z debiutu giełdowego. - Pozyskaliśmy więcej pieniędzy, niż pierwotnie zakładaliśmy. W prospekcie emisyjnym przewidywaliśmy około 5 mld zł, a osiągnęliśmy prawie 6 mld zł. To duży sukces spółki.

Ocenił także, że zwiększenie transzy o 50 proc. dla inwestorów indywidualnych było dobrym rozwiązaniem. - Zapisy (na akcje spółki) nas zaskoczyły. To pokazuje, jak mocny jest polski rynek kapitałowy - podkreślił prezes PGE. Nie chciał zdradzić czy i kiedy można się spodziewać kolejnej emisji akcji spółki.

Prawie 260 mln akcji

Na razie w obrocie są prawa do akcji spółki. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 23 zł i w ramach oferty publicznej spółka sprzedała prawie 260 mln akcji.

W ofercie wzięło udział blisko 60 tys. inwestorów, w tym wielu indywidualnych, którzy skorzystali z dużych kredytów na zakup akcji. Zwrot kosztu kredytu nastąpi przy wzroście kursu o około 10 proc.

Zgodnie z prospektem emisyjnym, kwota około 1,5 mld zł zostanie przeznaczona na odkupienie od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych w niektórych istotnych spółkach zależnych, należących do PGE, a pozostałe środki będą jednym ze źródeł finansowania programu inwestycyjnego spółki. Strategia PGE zakłada, że w latach 2009-2012 spółka wyda na inwestycje ok. 38,9 mld zł, głównie w istniejące aktywa, budowę nowych mocy wytwórczych i akwizycje.

Od wydobycia po sprzedaż

Grupa PGE prowadzi działalność w pięciu głównych segmentach: wydobycie kopalin i wytwarzanie energii (wydobycie węgla brunatnego i wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w źródłach konwencjonalnych), wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, obrót hurtowy energią elektryczną, dystrybucja energii elektrycznej oraz sprzedaż detaliczna energii elektrycznej.

Po I półroczu 2009 PGE ma 1,795 mld zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 0,932 mld zł zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody grupy w I półroczu tego roku wyniosły 11,1 mld zł wobec 10,69 mld zł w I półroczu 2008 roku. EBIT wzrósł w I półroczu tego roku do 2,912 mld zł z 1,655 mld zł w I półroczu 2008, a EBITDA wzrosła do 4,208 mld zł z 2,9 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Źródło: tvn24.pl, bankier.pl, "Parkiet", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES