Najnowsze

Spadki na Wall Street. Koniec zielonej serii

Najnowsze

Deutsche BankNa zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,36 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, przerywając serię pięciu kolejnych tygodniowych wzrostów indeksu S&P 500. Dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA rozbudziły spekulacje na temat możliwości rozpoczęcia przez Fed podwyżek stóp procentowych wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.

Analitycy wiążą spadki indeksu S&P 500 w tym tygodniu z narastaniem spekulacji na temat możliwego podniesienia stóp przez Fed wcześniej niż dotychczas oczekiwano. Argumentem przemawiającym za takim scenariuszem mogą być dane makroekonomiczne, świadczące o przyspieszaniu gospodarki USA.

Nowe dane

W piątek opublikowano zgodne z oczekiwaniami informacje o sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła najmocniej od czterech miesięcy. Dynamika sprzedaży detalicznej w USA w sierpniu wyniosła 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu była równa 0,3 proc. mdm, po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w sierpniu wzrosła o 0,3 proc. mdm, wobec wzrostu wskaźnika o 0,3 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,6 proc. mdm, a sprzedaż z wykluczeniem aut wzrośnie o 0,3 proc. mdm. - Konsument jest obecnie w niezłej kondycji. Spodziewamy się solidnego wzrostu gospodarki w III kwartale - ocenił Gus Faucher, ekonomista PNC Financial Services Group Inc.

Jest optymizm?

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 84,6 pkt., wobec 82,5 pkt. zanotowanych w sierpniu - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się we wrześniu wskaźnika na poziomie 83,3 pkt. Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lipcu 2014 r. o 0,4 proc. mdm, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. W czerwcu wskaźnik niesprzedanych towarów w USA wzrósł również o 0,4 proc. Janet Yellen, szef Fed w sierpniu podtrzymała deklarację, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez „znaczny okres”.

Co zrobi Fed?

Zaznaczyła jednak, że podwyżka stóp może przyjść wcześniej i być mocniejsza, jeśli inflacja zaczęłaby gwałtownie rosnąć, a rynek pracy szybciej się odbudowywać. Jednakże, jeśli realizacja celów Fed opóźniałaby się, akomodacyjna polityka pieniężna mogłaby się utrzymać dłużej. Decyzyjne posiedzenie Fed odbędzie się w dniach 16-17 września. Rosły akcje Yahoo. Z medialnych doniesień wynika, że Alibaba, chińska firma e-commerce osiągnęła wystarczający popyt na swoje akcje w trwającym IPO i może zakończyć subskrypcję przed czasem. Yahoo liczy na pozyskanie 8 mld dolarów ze sprzedaży posiadanych akcji Alibaby.

Wzrosty

O 30 proc. zwyżkowały akcje Conversant Inc. po tym jak Alliance Data Systems Corp. zgodziło się na przejęcie spółki za 2,3 mld dolarów. W górę szedł również kurs Hertz Global Holdings Inc., po tym jak wypracowano porozumienie w sprawie zmiany części kadry zarządzającej spółką na osoby powiązane ze znanym inwestorem Carlem Icahnem. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,36 proc., do 16.987,51 pkt. S&P 500 stracił 0,60 proc. i wyniósł 1.985,54 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,53 proc. i wyniósł 4.567,60 pkt.

Autor: msz//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank

Pozostałe wiadomości